Bývanie

Nech žije vaša telka dlhšie!

30. 09. 2015
Kooperativa
4 minúty
Nech žije vaša telka dlhšie!

Domácnosť. Tú tvoria okrem postele, kuchynskej linky, skríň, knižnice či pohodlného gauča aj domáce spotrebiče. Biela a čierna technika sú jej neodmysliteľnou súčasťou a mnohé spomedzi týchto elektrospotrebičov využívame denne bez toho, aby sme nad nimi premýšľali. Aj u vás to vyzerá takto?

Pri rannom prebúdzaní sa vám asistuje rádiobudík, ktorý vás zobudí muzikou z vašej obľúbenej stanice. Počas počúvania rannej šou zapínate kávovar, aby ste organizmus naštartovali potrebnou dávkou kofeínu. Z hriankovača vyberáte teplé hrianky, z chladničky mlieko, syr a šunku.

Po raňajkách nastavujete na práčke odložený štart pracieho programu, aby ste čerstvo opranú bielizeň mohli zavesiť hneď po príchode z práce. V kúpeľni už máte pripravenú kulmu na vlasy a na žehliacej doske zapnutú žehličku na vyžehlenie obľúbeného saka, v ktorom dnes chcete ísť do práce. Z nabíjačky odpojíte tablet i smartfón, skontrolujete, aké bude počasie a v rýchlosti si pozriete e-maily. Zavriete okná, zamknete a vyrazíte do práce. Cestu autobusom si krátite čítaním dennej tlače online.

Príchod do práce oslávite zapnutím pracovného počítača a rýchlovarnej konvice. Spýtate sa kolegyne, či si nedá kávu alebo čaj a sadáte za stôl v kancelárii, kde vás čaká nabitý osemhodinový program. Vytlačiť potrebné dokumenty, naskenovať tlačivá, okopírovať jedno, skartovať druhé. Aby toho nebolo málo, predpoveď počasia dnes vyšla a vonku sa kopia mraky, vyzerá to na dážď. Zapínate stolovú lampu. Pred obedom stihnete vybaviť niekoľko telefonátov zo služobného telefónu, faxujete banke a na klimatizácii nastavujete prijateľný stupeň teploty vzduchu.

Keď sa poobede vrátite z práce, nesiete si nevyhnuté dokumenty domov s tým, že neskôr sa tomu ešte povenujete. Zase zapínate kávovar. Kým vám do obľúbeného hrnčeka tečie potrebná dávka kávy, vyberáte z práčky bielizeň a vešiate ju na sušiak. Zapnete telku a s notebookom na kolenách sa pohodlne usadíte na gauč. Kým si odchlipkávate z horúceho nápoja, dokončujete prácu, ktorú ste si priniesli domov a jedným očkom sledujete sitkom v televízii. Nešikovne sa načiahnete za arašidmi v miske na stole a podarí sa vám misku prevrhnúť. Oriešky sa váľajú po koberci a vy s ťažkým povzdychom vyberáte vysávač a nohou ho zapínate.

Únava celého dňa vás vráti späť na gauč. Televízor sa po hodine vašej nečinnosti sám prepne do stand by režimu, rovnako ako vaše domáce kino. Laptop spustí úsporný režim už po dvoch minútach ničnerobenia a vy spíte.

Vonku sa zatiaľ poriadne rozpršalo. Krúpy bubnujú o okenné parapety, blesky osvetľujú okolie a hromy burácajú v pravidelných intervaloch. Zrazu sa ozve ohlušujúca rana. Strhnete sa zo spánku a všetky svetlá zhasnú. Ticho a tma. Nesvieti ani červené svetielko na televízii a v dome to akosi zvláštne smrdí. Začínate tušiť, čo sa stalo, no v kútiku duše dúfate, že to nebude až také zlé. Napĺňa sa však práve vaše zlé tušenie. Do domu vám udrel blesk.

Až teraz premýšľate, prečo nechávate všetky spotrebiče zapojené v elektrickej zásuvke. Prečo nevyužívate zástrčkovú lištu s vypínačom, kde jedným tlačidlom vypnete všetky spotrebiče bežiace na spiaci režim. Kávovar zvýšené elektrické napätie v dôsledku úderu blesku neprežil. Ani holiaci strojček, ktorý ste nechali síce vypnutý, avšak zapojený v zástrčke. Práčka a chladnička to našťastie zvládli, no váš počítač utrpel smrteľnú ranu a vy netušíte, či vám v servise aspoň čo-to z vyhoreného hardisku zachránia. Najhoršie však je, že nákup nových spotrebičov a prípadnú opravu tých preživších hradíte z vlastného vrecka, pretože ste podcenili poistenie domácnosti. Kalkulujete a rozhodnete sa, že tento rok na dovolenku k moru nevycestujete. K práci potrebujete nový laptop a jeho kúpa si vyžaduje vyššiu investíciu. A tak pekne sa ten deň začal...

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám