Cestovanie

Neznáme perly u známych susedov. Objavte výlety, s ktorými na Instagrame zabodujete.

18. 08. 2022
Kooperativa
5 minút
Neznáme perly u známych susedov. Objavte výlety, s ktorými na Instagrame zabodujete.

Zaujímavé krajiny za našimi hranicami robia zo Slovenska ideálny východzí bod na výlety pre cestovateľov všetkého druhu. Ak teda nestíhate dovolenku ďalej od domoviny a u nás to už máte pobehané, bolo by chybou to nevyužiť.

Dzień dobry a bude ešte lepší

Poľsko ako na dlani, tradičné plte, rodisko slovenskej legendy, dva hrady a dokonalé kúpanie v jeden deň? Je to možné. Začnite pieninským splavom a potom sa po toku Dunajca vydajte až k jazeru Czorsztyńskie. Obhliadku jazera odštartujte na 56 metrov vysokom priehradnom múre zdobenom poľskými umelcami. Na obidvoch brehoch vás čakajú stredoveké hrady. Hrad Czorsztyn vám ponúkne zachovalú zrúcaninu s krásnym výhľadom na jazero a jeho náprotivok hrad Niedzica prináša aj atraktívnu prehliadku. V rovnomennej obci nájdete rodný dom hereckej ikony Michala Dočolomanského a potešiť sa môžete aj v parku miniatúr s prepracovanými maketami poľských historických stavieb. Horúci deň zakončíte v čistých vodách jazera a cestou domov sa zastavte v Novom Targu a zásobíte sa krowkami populárnymi. Tak?

hrad na malom ostrove uprostred jazera

Rakúska chuťovka a nie je to schnitzel

Najväčšie podzemné jazero v Európe hodinu od Bratislavy? Ja bitte… Seegrotte vzniklo po katastrofe v sadrovej bani južne od Viedne v roku 1912, kedy jej chodby a štôlne zaplavila voda. Momentálne slúži ako nádherná podzemná expozícia, ktorej priestory obdivujú návštevníci 45 minútovou plavbou motorovým člnom. Je to poklad, na ktorý sa nechytá ani ten na striebornom jazere. Dokonalý deň v Rakúsku môžete zakončiť v prekrásnom zámockom parku Laxenburg, vzdialenom len 20 minút. Jedna z najvýznamnejších pamiatok krajinárskeho umenia 18. a 19. storočia ponúka zámky, romantický hrad aj rozsiahly park.

odraz hory vo vode

Spustite sa na Morave

Plavba po Baťovom kanáli je absolútna pohodička s užívaním si krásnej prírody, dobrého vína, jedla a historických pamiatok. Možností ako tento kanál z 30. rokov minulého storočia splaviť je viac. Môžete si požičať jednoduché motorové člny na pár hodín, ale aj loďky s možnosťou prespania, keďže na splavenie celého kanálu je treba aj víkend a nemalé zásoby repelentu. Za ten zážitok však stojí každý štípanec.

skupina ľudí jazdiacich na žltej lodi

Francúzske Maďarsko

Levanduľové polia, výborné víno, staroveký benediktínsky kláštor. Keď si v maďarskom mestečku Pannonhalma narobíte fotky na Instagram so statusom #francuzskeprazdniny, väčšina ľudí vám to uverí bez zaváhania. Pritom budete len hodinu od Bratislavy obdivovať krásy 1 000 rokov starého kláštora s majestátnou bazilikou a knižnicou, ktorú by závidel aj Harry Potter. Historickú obhliadku zakončíte prechádzkou v miestnom arboréte, kvalitným obedom v reštaurácii s panoramatickým výhľadom a o hodinu ste z Francúzska naspäť doma.

Najcennejší tip zo všetkých

Aj keď nebudete od rodnej hrudy vzdialený tisícky kilometrov, nemali by ste podceňovať riziká, ktoré k cestovaniu patria. Či už padnete cez palubu v Baťovom kanáli, alebo zakopnete na schodoch benediktínskeho kláštora, vždy je dobré mať spoľahlivé poistenie. A aj jednodňový výlet si zaslúži to najlepšie po každej stránke. Nie je hanba si ho vybaviť, aj keď večer plánujete sedieť naspäť vo vlastnej obývačke.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám