Život

Novoročná kondička: Ako ju získať a nestratiť

04. 01. 2023
Kooperativa
5 minút
Novoročná kondička: Ako ju získať a nestratiť

Zlepšenie fyzickej kondície patrí medzi najčastejšie novoročné predsavzatia. Mnohí ľudia však nevydržia ani do konca januára a novú kondičku nahradia opäť staré zvyky. Ako sa tomu vyhnúť?

To, že pravidelná fyzická aktivita prináša mnohé benefity, nie je ničím novým. Pre našich dávnych predkov bola dobrá kondička nevyhnutnosťou, pretože ju potrebovali na samotné prežitie. Dnes sa vďaka moderným výdobytkom ľahko zaobídeme aj bez nej, no prečo by sme sa vzdávali toľkých benefitov?

Konkrétne efekty sa líšia v závislosti od aktivity, medzi najbežnejšie však patria endorfíny, dopamín, pocit pohody po cvičení, zníženie váhy i menšie riziko cukrovky, menej únavy a lepší spánok. Pri silovom tréningu aj nabratie svalovej hmoty či spevnenie kostí, z ktorého môžu ťažiť najmä staršie ročníky.

muž sediaci na lavičke s fľašou vody

Vyberte si činnosť, ktorá vás bude baviť

Prvým krokom k vytúženej kondičke je výber aktivity, ktorú budete vykonávať pravidelne. Preto nezaškodí, ak k nej máte pozitívny vzťah. Ak sa budete spoliehať iba na vašu vôľu, je pravdepodobné, že o ňu jedného dňa prídete. Ak sa napríklad rozhodnete pre plávanie, no nenávidíte pach chlóru, prípadne máte plaváreň tak ďaleko, že vám táto aktivita rozbije celý deň, urobíte lepšie, keď si namiesto plaviek obujete bežecké tenisky.

Pri výbere vhodného športu berte do úvahy aj svoje osobnostné charakteristiky. Možno vás individuálne športy nudia a skôr vás motivuje počet gólov v súperovej bránke či nadviazanie nových priateľstiev. V tomto prípade sa stačí rozhliadnuť po vhodnom kolektívnom športe vo vašom okolí, do ktorého by ste sa mohli zapojiť. Dávajte si však pozor na to, aby boli ostatní hráči na podobnej úrovni ako vy, aby ste namiesto kondičky nezískali nové zranenie.

skupina ľudí, ktorí hrajú basketbal

Koľko cvičenia si vyžaduje dobrá kondička?

Frekvencia tréningu sa líši v závislosti od aktivity, vašej fyzickej kondície či množstva voľného času. Vo všeobecnosti však platí, že je lepšie začať zľahka a zbytočne netlačiť na pílu, aby sa vaše telo stihlo adaptovať na novú aktivitu. Napríklad pri silovom tréningu si väčšina tréningových programov vyžaduje aspoň 3 dni v týždni, no úplní začiatočníci dokážu vyťažiť aj z 2 dní. Počas voľných dní zas môžu do programu zaradiť aktivitu na zlepšenie kondičky a funkcie srdcovo-cievneho aparátu. Andrew Huberman zo Standfordskej Univerzity odporúča aeróbnu vytrvalostnú aktivitu (napríklad beh) aspoň jeden až trikrát do týždňa.

žena v čiernom športovom tope a legínach

Kondička ako váš nový zvyk

Do cvičenia sa najľahšie „donútite“, ak sa doňho nebudete musieť vôbec nútiť, ale stane sa vaším zvykom tak ako umývanie zubov. Ako dlho trvá, kým sa nové správanie stane automatickým? Ako pri väčšine iných vecí, ani tu neexistuje jediná univerzálna odpoveď. Štúdia z roku 2009 uvádza rozmedzie 18 – 254 dní, pričom priemerne by to malo byť okolo 66 dní. Rozhodujúci vplyv má náročnosť vášho nového zvyku. Ak je napríklad vaším cieľom piť o dve kávy denne menej, pre väčšinu ľudí to bude jednoduchšie ako si pred prácou privstať a odbehnúť 7 kilometrov.

Bolo by skvelé, keby sme naše zdravie mohli mať vždy dokonale vo vlastných rukách, no častokrát to tak nie je. Pre podobné okamihy je tu naše životné poistenie Profi komplet, ktoré vás podrží aj vo chvíľach, keď vás o kondičku pripravia nečakané situácie. So životným poistením získate napríklad aj možnosť konzultovať svoj problém nielen so slovenskými, ale aj zahraničnými špecialistami. Poisťovňa Kooperativa tiež ponúka mnohé typy pripoistení, s ktorými bude životné poistenie dokonale zodpovedať vašim potrebám.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám