Život

Niektoré názory život zachraňujú, iné ho môžu ohroziť. Vyberajte múdro!

09. 02. 2022
Kooperativa
5 minút
Niektoré názory život zachraňujú, iné ho môžu ohroziť. Vyberajte múdro!

Ľudia vyhľadávajú názory druhých viac ako kedykoľvek predtým, pretože k nim majú jednoduchý prístup. Už ani nie je oblasť, v ktorej by sme na internete nenašli promovaného samozvaného špecialistu, medicínu nevynímajúc. Dr. facebook alebo konzílium medicínskych odborníkov sediacich doma v teplákoch na internete? Nie je problém. Ten sa však môže ukázať neskôr. Keď príde na zdravie, počúvajme výlučne názory odborníkov a využívajme moderné cesty, ako sa k nim dostať. Tak to urobila aj pani Lucia. V boji so zákernou chorobou využila službu Druhý medicínsky názor, ktorý jej pomohol prekonať toto náročné obdobie.

Lucia, vedeli ste o službe „Druhý medicínsky názor“ aj pred vašim ochorením?
Pri dojednávaní poistenia mi bola táto služba vysvetlená, ale nevenovala som tomu veľkú pozornosť, lebo som si nemyslela, že by som ju niekedy potrebovala.

Poznali ste niekoho, kto službu využil?
Nie, nepoznala. Ani som o nej nečítala, alebo nepočula v médiách. Čomu s odstupom času nerozumiem, a myslím, že by sa tejto téme mala venovať väčšia pozornosť.

Mali ste obavy priznať svojmu lekárovi, že chcete poznať aj názor iného odborníka?
Keď som si uvedomila, že mám možnosť konzultácie so zahraničnými lekármi, už som tušila, že je operácia nevyhnutná. Túto možnosť som využila a môj lekár, ktorému plne dôverujem, ma v tom podporil. Správne predpokladal, že ak pacient dôveruje liečbe, omnoho viac spolupracuje. Psychika je v takýchto situáciách veľmi dôležitá.

žena sediaca na gauči a telefonujúca mobilom

Aká bola jeho reakcia?
Napriek tomu, že mi vysvetlil, prečo je operácia nevyhnutná, čo od nej môžem očakávať, prípadné komplikácie a prognózy tejto liečby, videl, aká som vystrašená. Preto aj on privítal možnosť overiť si, ako by túto situáciu riešil špecialista v zahraničí. Napriek dlhoročným skúsenostiam bol možno aj on zvedavý.

Je proces časovo náročný?
Prebieha rýchlo a bez komplikácií. Všetko fungovalo a všetko mi bolo vysvetlené. Nebola som v stave ohrozenia života. Čakala som na operáciu, ktorá už bola naplánovaná. Našťastie som dostala správu MSO (Druhý medicínsky názor) ešte pred realizáciou operácie, presne podľa plánovaného časového harmonogramu.

lekár hovorí s pacientom pri stole

Bol názor druhého odborníka na vašu diagnózu rovnaký, alebo sa odlišoval?
Záverečné odporúčanie konzília zahraničných špecialistov sa zhodovalo s rozhodnutím môjho lekára. Vysvetlil mi všetko, čomu som v správe nerozumela. Ani si neviete predstaviť, ako veľmi ma to upokojilo a dodalo mi to silu zvládnuť všetko, čo malo prísť. Operácia bola nevyhnutná.
Neviem, či vyšetrenia, ktoré nasledovali potom boli urobené na základe zahraničných špecialistov, ale operácia prebehla podľa odporúčaní.
Môjmu lekárovi som začala dôverovať ešte viac ako kedykoľvek predtým.

Je ešte iná oblasť, v ktorej by ste chceli niekedy poznať aj iný odborný pohľad?
Nemyslím si, že by človek vyhľadával takúto službu len zo zvedavosti. Človek chce byť zdravý a nepripúšťa si možnosť, že bude musieť realizovať vážne rozhodnutia ohľadom svojho zdravotného stavu. Ale keď tá situácia príde, je to veľmi dobrá pomoc.

Lucia, odporučili by ste túto službu aj iným ľuďom s diagnózou?
Určite áno a s plnou zodpovednosťou. Služba Druhý medicínsky názor mi dala istotu a silu na zvládnutie ťažkej operácie. Prinieslo mi to omnoho viac, ako vynaložený čas a energia, ktoré boli potrebné na zozbieranie mojej zdravotnej dokumentácie a prekonanie neznáma pri využití pre mňa dovtedy neznámej služby.

Je našim právom mať o vlastnom zdravotnom stave najlepšie informácie a rovnako mať možnosť nechať si poradiť u iného odborníka. Aj keby sa názor na liečbu nelíšil od pôvodného, človeku dvojité odborné posúdenie môže celý proces liečby výrazne uľahčiť. A o ti ide zo všetkého najviac.

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám