Život

Používajte menej papiera: Praktické tipy, ako na to

16. 02. 2024
Kooperativa
7 minút
Používajte menej papiera: Praktické tipy, ako na to

Vedeli ste o tom, že ročná spotreba papiera na obyvateľa na Slovensku je 82 kg? Niektoré vyspelé krajiny majú však spotrebu až 200 kg ročne.

Aj keď vývoj technológii a elektronických zariadení ide dopredu, ešte stále si nevieme predstaviť život bez papiera. Koľkí z nás si radi prečítajú knihu alebo časopis vo fyzickej podobe, aby mohli pretáčať strany a cítiť vôňu tlače. Papierové výrobky ako toaletný papier, servítky alebo jednorázové poháre na kávu používame v našom každodennom živote. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, čo predchádza tomu, aby sme mohli tieto veci používať?

Poďme sa teda pozrieť na čísla. Na výrobu 1 tony papiera sa použije 1000 litrov ropy, 2 až 3 tony dreva, okolo 85 m³ vody a veľké množstvo elektriny. Zdá sa vám to veľa? A to ešte nehovoríme o chlóre, ktorý je potrebný na vybielenie papiera. Čo teda môžete robiť, aby ste ušetrili prírodu?

Recyklujte a trieďte

Čo so starým papierom, novinami, časopismi a kartónovými krabicami? Zaneste ich do toho správneho koša. Nielenže sa zbavíte nechceného, pomôžete tak planéte a ešte vás to aj vyjde lacnejšie, ako by ste papier hodili do komunálu. Výkup papiera na uliciach realizujú niektoré spoločnosti aj v rámci pracovných dní. Odoberú vám papier výmenou za hygienické výrobky. Pri recyklácii 1 tony papiera vieme ušetriť až 17 stromov, 26 500 litrov vody a 2 500 litrov ropy.

Používajte poznámky v mobile

Na zapisovanie krátkych poznámok, webových stránok alebo iných vecí, ktoré chcete mať poruke, využívajte svoj mobil. Je to jednoduché a ušetrí to okrem papiera množstvo času, keď už viac nebudete musieť hľadať zapatrošené poznámkové papieriky.

Minimalizujte používanie obalov

Internetové nakupovanie je pohodlné a v mnohých prípadoch výhodnejšie z hľadiska dostupnosti tovarov než kamenná predajňa. Táto forma nákupu má však aj svoje úskalia - na zabalenie produktov sa minie veľa obalov, najmä krabíc, ktoré väčšinou nemajú ďalšie využitie a tak končia v koši.  Nenakupujte preto každú maličkosť z internetu a keď už musíte, vyberte si také eshopy, ktoré dbajú na ekologickejšie balenie.

Nakupujte ekologické hygienické výrobky

Na trhu nájdete ekologické varianty skladaných papierových utierok, toaletného papiera či obrúskov. K dispozícii sú rôzne varianty, napríklad výrobky zo SMART ECO papiera, ktorý je ekologický a šetrný k prírode alebo bambusové výrobky. Bambusový toaletný papier a vreckovky sú  plnohodnotnou udržateľnou náhradou ku klasickým hygienickým výrobkom. Sú extra jemné s antibakteriálnymi vlastnosťami a vhodné aj pre citlivú pokožku.

Pozrite sa na to z druhej strany, doslova 

Často sa stáva, že sa vám doma alebo v práci nahromadia dokumenty, ktoré už nepotrebujete. Takéto papiere, ktoré majú popísanú len jednu stranu, však viete opätovne využiť. Môžete na ne napríklad tlačiť skriptá na učenie alebo si na ne deti môžu kresliť obrázky.

Používajte správny druh papiera

Recyklovať papier a používať recyklované výrobky nie sú jedinými spôsobmi, ako šetriť papierom. Je dobré poznať, aký papier v skutočnosti potrebujete na tie-ktoré účely. Niekedy totiž možno kupujete zbytočne hrubý papier, ktorý je po prvé drahší a po druhé sa vyrába náročnejším spôsobom. Papier sa vyrába v hrúbke od 0,04 mm až po 0,14 mm. Zatiaľ čo bežné kancelárske papiere zvyknú byť tenšie, hrubšie sa používajú napríklad na kreslenie. Dôležitá je aj gramáž papiera. Klasický papier má cca 90 g na m2, čo je papier, ktorý vám plne postačí v kancelárii.

Komunikujte s nami elektronicky 

V digitálnom svete predsa nie vždy potrebujeme tlačenú verziu dokumentov. Ak chceme, dokážeme si ich vytlačiť kedykoľvek, väčšinu z nich nám však stačí mať uloženú v počítači, na drive alebo v mailovej schránke. Aj preto ponúkame našim klientom bezpapierovú korešpondenciu, vďaka ktorej všetky dokumenty posielame mailom. Aktivácia je jednoduchá, stačí ísť na túto stránku, udeliť súhlas s elektronickou komunikáciou, vyplniť základné údaje a máte hotovo. Náš klientsky portál eKooperativa prináša veľa výhod, máte tam pokope všetky zmluvy, škody aj služby ohľadom platieb a zmien. Cez tento online portál môžete tiež hlásiť škodové udalosti a aj dokladať dokumenty.

Zdroje:
https://index.sme.sk/c/2258939/spotreba-papiera-na-obyvatela-sa-vlani-zvysila-na-82-kg.html
https://ecohero.sk/papier/

Život

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám