Auto

Pozor na šoférovanie na snehu či ľade: Čo robiť, ak dostanete šmyk?

10. 02. 2021
Kooperativa
6 minút
Pozor na šoférovanie na snehu či ľade: Čo robiť, ak dostanete šmyk?

Zima vie šoférov občas poriadne potrápiť. Silné sneženie, neodhrnuté cesty, poľadovica alebo snehové jazyky – aj to sú nástrahy, na ktoré by človek mal byť vopred pripravený. Čo robiť, aby ste sa vyhli prípadným problémom či dokonca nehode?

Základom sú pneumatiky

V prvom rade treba mať kvalitné zimné pneumatiky, na ktorých sa rozhodne neoplatí šetriť. Počas nepriaznivých podmienok (zväčša ak teplota klesne pod +7 °C) majú zlepšený brzdný účinok, akceleráciu a auto lepšie stabilizujú v zákrutách. Prezuť by ste ich mali ešte pred prvým snehom. Vymeňte ich, aj keď žijete v južnejších oblastiach Slovenska, kde je v dnešných časoch sneh skôr výnimkou ako pravidlom. Nezabudnite tiež pravidelne kontrolovať ich stav – minimálna hĺbka dezénu podľa zákona musí byť 3 mm.

Prešmykovanie kolies

Zapadli ste a prešmykujú vám kolesá? Najskôr ich vyhrabte, ako sa len dá, a očistite dezén. Následne pred kolesá hnacej nápravy podložte materiál, ktorý zdrsní povrch – napríklad ihličnaté konáre. Ak bývate v oblasti s častým snežením, môžete v aute na tento účel nosiť napríklad vrecko so štrkom. V prípade núdze pomôžu aj gumené či textilné rohože z dna auta, alebo kus oblečenia.  

Zimná zasnežená cesta.
(Foto: Freepik)

Brzdite radšej vopred

Brzdná dráha na zasneženej alebo namrznutej ceste je podstatne dlhšia ako na suchej vozovke. Zatiaľ čo v suchom počasí je brzdná dráha pri rýchlosti 50 km za hodinu 14 metrov, pri snehu na vozovke to môže byť až 64 metrov. Okrem toho treba rátať aj s možným šmykom pri náhlom spomalení auta pred vami. Ak vidíte zákrutu, radšej uberte rýchlosť už vopred, kým máte kolesá v rovnom smere. Vyhnite sa prudkému a trhavému brzdeniu, snažte sa brzdiť skôr dlhšie a plynulo. Myslite aj na to, že cesty na mostoch a nadjazdoch zamŕzajú skôr ako ostatné, a prispôsobte svoju rýchlosť. Čo je však najdôležitejšie, vždy dodržujte bezpečný odstup a „nelepte“ sa na vozidlá pred vami. V zime to platí dvojnásobne. 

Jazdite v koľajach

V zimných podmienkach auto reaguje často nepredvídateľne. Snažte sa zachovať si chladnú hlavu a reagovať na vzniknutú situáciu. Predchádzanie alebo odbočenie cez súvislú snehovú čiaru vie byť zradné. Ak sa dá, jazdite vo vyjazdených koľajach. Pokiaľ ich musíte opustiť, robte tak pomaly a na manéver si doprajte dostatok času, inak riskujete šmyk. Pri jazde na zasnežených či zľadovatených cestách nikdy nemeňte prudko smer. Pred nájazdom do kopca naberte rýchlosť, a až keď dosiahnete vrchol, začnite spomaľovať. V kopci si dajte pozor na zbytočné pridávanie plynu, inak kolesá začnú prešmykovať. 

Kolóna áut na zasneženej diaľnici.
(Foto: Adobe Stock)

Čo robiť, ak dostanete šmyk?

Napriek snahe a opatrnosti šmyku jednoducho niekedy nezabránime a auto stratí kontakt s vozovkou. Ako sa v takejto situácii zachovať? Najlepšia je okamžitá reakcia, ktorú si môžete nacvičiť aj nanečisto v rámci školy šmyku. Ak ste ju neabsolvovali, priblížime vám postup.

Vozidlo s pohonom prednej nápravy

V tomto prípade hrozí častejšie nedotáčavý šmyk, pri ktorom stráca predná náprava kontakt s vozovkou. Uberte plyn, primerane vytočte volant, popritom sledujte smer zákruty a počkajte, kým auto opäť dosadne na cestu. Menej častý je pri prednej náprave pretáčavý šmyk, pri ktorom zadná časť vozidla vybočí z požadovaného smeru. Vtedy rýchlo a krátko otočte volant do opačnej strany a pridajte plyn. Možno to znie čudne, ale práve pridanie plynu potiahne vaše auto vpred a začne ho vyrovnávať. 

Vozidlo s pohonom zadnej nápravy

Pri tomto type áut je častejší pretáčavý šmyk – teda strata kontroly nad zadnou nápravou. Pootočte volant do opačného smeru a zbytočne nepridávajte ani neuberajte plyn. Pri nedotáčavom šmyku by malo postačiť trochu ubrať plyn a potom už iba sledovať požadovaný smer.

Na havarijné poistenie myslite vopred

Auto je dnes takmer neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti. Na cestách však hrozia viaceré riziká. Aj preto by ste popri dodržiavaní pravidiel bezpečnej premávky nemali zabúdať ani na kvalitné havarijné poistenie. Auto komplet od poisťovne Kooperativa zahŕňa užitočné služby a náhradu škody nielen z dôvodu havárie, ale aj pri krádeži či vandalizme. Ak máte vozidlo staršie ako 3 roky, môže sa vám oplatiť poistenie MINI KASKO. Poistnú sumu si stanovíte sami podľa hodnoty vozidla v čase dojednania poistenia. Výhodou je okrem priaznivej ceny od 100 eur aj fakt, že poškodené vozidlo nemusí byť opravované v autorizovaných servisoch. Kvôli poisteniu navyše nemusíte nikam chodiť. Vybavíte ho ľahko z pohodlia svojho domova vďaka jednoduchému a prehľadnému formuláru – stačí navštíviť webovú stránku poisťovne www.koop.sk.

Viac o havarijnom poistení

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám