Auto

Pravdy a mýty o ženách za volantom

30. 11. 2015
Kooperativa
3 minúty
Pravdy a mýty o ženách za volantom

Ak by sa vás niekto opýtal, či sú za volantom lepší muži alebo ženy, pravdepodobne by ste stereotypne odpovedali, že muži. Táto predstava je v nás pestovaná asi odjakživa. Sú však tieto dohady podložené faktami?

Mýtus č.1: Ženy spôsobujú viac dopravných nehôd

Toto je prvý, avšak absolútne nepravdivý mýtus. V skutočnosti stoja za väčšinou vážnych dopravných nehôd muži. Prieskumy ukazujú, že kým ženy spôsobia približne 35 percent dopravných nehôd, chlapi majú na svedomí až takmer tri štvrtiny automobilových kolízií.

Experti tvrdia, že rozdiely pri šoférovaní ovplyvňuje najmä vyššia hladina testosterónu. Práve tento hormón mužov motivuje k rýchlejšej jazde a väčšiemu riziku.

Mýtus č. 2: Muži sa vyznajú v autách, preto rozhodujú o ich kúpe

Časté tvrdenie, ktoré nie je postavené na reálnych dôkazoch. V skutočnosti sú ženy zodpovedné za kúpu viac než polovice všetkých nových automobilov. Pri kúpe sú rozvážnejšie, nechajú si poradiť a riadia sa komplexnými vlastnosťami auta.

Muži sa skôr zameriavajú na výkon a značku. Ženy zaujíma životnosť, spotreba, úložný priestor aj výbava. Na Slovensku je situácia iná. V našich domácnostiach rozhoduje o väčšine drahších nákupov, a teda aj o kúpe auta, muž. Za jeho rozhodnutím však do veľkej miery môže byť aj názor manželky alebo partnerky.

Mýtus č. 3: Ženy sú lepšie vodičky

Aj vy poznáte aspoň jednu ženu, ktorá je presvedčená, že šoféruje lepšie ako hociktorý chlap? Väčšina žien s vodičákom si to však o sebe nemyslí. Naopak, viac ako polovica z nich považuje mužov za lepších a skúsenejších šoférov. Dokonca aj väčšina mužov zdieľa rovnaký názor.

Mýtus č. 4: Ženy nevedia parkovať

Pravda ako hrom! Kým v bežnej premávke sú ženy opatrnejšie a spôsobia menej dopravných nehôd, na parkovisku je to inak. Prieskumy ukazujú, že ženy pri parkovaní nabúrajú až o 23 % častejšie než muži. Do ostatných áut na parkovisku ťuknú v priemere takmer o polovicu častejšie ako muži.

Či ste žena alebo muž, povinné zmluvné poistenie je povinné zo zákona a havarijné poistenie sa vyplatí mať bez ohľadu na pohlavie. Malé aj väčšie nehody sú žiaľ na dennom poriadku, a vôbec nezáleží na tom, kto sedí za volantom. Tak načo riskovať?

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám