Zdravie

Príznaky, ktoré by ste nemali podceniť: Za mnohé z nich môže zákerná rakovina

04. 03. 2021
Kooperativa
6 minút
Príznaky, ktoré by ste nemali podceniť: Za mnohé z nich môže zákerná rakovina

Úmrtnosť na onkologické ochorenia je na Slovensku veľmi znepokojivá. S vysokými číslami sa umiestňujeme aj na popredných miestach spomedzi európskych krajín. Denne u nás na rakovinu zomrie až 38 ľudí, za rok teda takmer 14-tisíc. Pri včasnom odhalení diagnózy je však šanca na vyliečenie pomerne vysoká. 

Rakovina na seba upozorňuje mnohými, často prehliadanými príznakmi. Muži najčastejšie zomierajú na rakovinu pľúc, na kolorektálny karcinóm či na rakovinu prostaty. U žien je na prvom mieste rakovina prsníka, potom nádor hrubého čreva a konečníka a rakovina pľúc. 

Vymeňte pár minút za dlhé roky života

Spomedzi všetkých onkologických ochorení obsadil karcinóm prsníka u žien nelichotivé prvé miesto. Predstavuje až 18 % z celkového počtu diagnostikovaných karcinómov u žien. Ak vaša matka ochorela na rakovinu prsníka ešte pred menopauzou, riziko, že ochorenie sa bude týkať aj vás, je až trojnásobné. 

Najdôležitejšie je pravidelné samovyšetrenie prsníkov, pričom stačí 5 minút raz mesačne, ideálne po menštruácii. Každá žena by mala venovať pozornosť nasledujúcim príznakom: zmeny veľkosti prsníkov, zmeny v štruktúre a vo farbe pokožky na prsníkoch, problémy s bradavkami (vťahovanie, šupinatenie), hmatateľná hrčka v prsníku, podpazuší a okolitom tkanive.

Konzultácia u lekára.
(Foto: Adobe Stock)

S týmito príznakmi k lekárovi čo najskôr

Vo výskyte rakoviny hrubého čreva na 100 000 obyvateľov obsadili Slováci druhé miesto na svete. Čo je dôvodom tejto smutnej štatistiky? Zvýšená konzumácia údenín, fajčenie, alkohol, ale aj strava chudobná na vlákninu. V mnohých rodinách sa rakovina hrubého čreva a konečníka vyskytuje opakovane. 

Základom prevencie je test na skryté krvácanie v stolici. Zvládnete ho aj sami doma, test si kúpite v lekárni a po 40., resp. 50. narodeninách máte naň nárok zadarmo v rámci preventívnej zdravotnej prehliadky. Nie všetky príznaky sú totiž zjavné a zvyknú sa pripisovať iba občasným tráviacim problémom. Krv v stolici, časté problémy s vyprázdňovaním ako hnačka alebo zápcha, nechutenstvo, únava, neúmyselné chudnutie sú na špici častých problémov. 

Dýchavičnosť neznamená iba zlú kondíciu

Až u 4 z 5 pacientov trpiacich rakovinou pľúc je hlavnou príčinou fajčenie. Ročne však na toto ochorenie po celom svete zomrú státisíce ľudí aj z iných príčin. Znečistené prostredie, vystavenie sa karcinogénnym a toxickým látkam v práci či iné vážne pľúcne ochorenia – to všetko sú faktory, ktoré pre pľúca znamenajú nadmernú záťaž. U mužov ide o najčastejšie sa vyskytujúce onkologické ochorenie, na Slovensku až okolo 3 000 prípadov ročne.

Väčšina pacientov pritom už prichádza k lekárovi neskoro. Dôvodom je predovšetkým zlá informovanosť a podceňovanie kľúčových príznakov. Ak vás už dlhšie trápi netypický kašeľ, zachrípnutie, dýchavičnosť, únava, opakované zápaly pľúc, bolesť na hrudníku pri dýchaní a vykašliavanie krvi, nestrácajte ani deň!

Lekár skúma záber z röntegenu.
(Foto: Adobe Stock)

Problém, o ktorom sa musí hovoriť

Podobne ako odkladajú svoje háklivé problémy ženy, aj u mužov spôsobuje tabuizovanie vážne komplikácie. K jedným z najčastejších zhubných ochorení patrí rakovina prostaty. Ročne u nás pribudne okolo 2 000 nových prípadov a približne 600 mužov ochoreniu podľahne. Postihuje predovšetkým mužov v strednom a staršom veku, no výnimkou medzi pacientmi nie sú ani mladí muži. 

Venujte pozornosť nasledujúcim príznakom: časté a bolestivé močenie, nutkanie na močenie, neschopnosť udržať moč, slabý prúd, krv v moči, problémy pri ejakulácii. Prekonajte svoj ostych. Vyšetrením u odborníka môžete získať šancu na lepší a dlhší život.

Zachráňme si zdravie a život všímavosťou

Onkologické ochorenia zasiahnu na Slovensku každý rok tisíce ľudí. Síce útočia na telo, no významne presahujú aj do psychického prežívania a ohrozujú celkovú rovnováhu v rodinách. S ich liečbou často súvisí výpadok príjmov a mnohé nečakané finančné výdavky. Je dôležité sledovať akékoľvek zmeny zdravotného stavu a neodsúvať ich až za všetky ostatné povinnosti. 

Poistenie onkochorôb pre prípad núdze

Žiadny človek si nepraje dozvedieť sa krutú diagnózu. Život je však nevyspytateľný a prináša aj nepríjemné chvíle. Aj preto poskytuje poisťovňa Kooperativa zdravotné poistenie onkochorôb. Poistenie Nádej ponúka finančnú kompenzáciu pri zvýšených výdavkoch na liečbu a pri výpadku pravidelného príjmu v sume od 10 000 do 100 000 eur. Spolu s klientom je na jednej zmluve automaticky poistené aj dieťa vo veku od 3 do 18 rokov zadarmo, a to až do dosiahnutia veku 25 rokov. Súčasťou poistenia sa od júla 2020 stalo aj overenie stanovenej diagnózy od nezávislých lekárov zo zahraničia.

VIAC O POISTENÍ ONKOCHORÔB

ZdravieŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám