Rodina

Septembrové začiatky: Ako sa pripraviť na nové výzvy v práci a škole?

27. 08. 2021
Kooperativa
6 minút
Septembrové začiatky: Ako sa pripraviť na nové výzvy v práci a škole?

Prázdninové a dovolenkové dni sú za nami. Videli ste nové miesta, dopriali si nové zážitky a máte kopu energie na rozdávanie? Už len pomyslenie na kolotoč povinností vo vás môže vyvolať zmiešané pocity. Máme pre vás zaujímavé rady a tipy, ako zvládnuť návrat do škôl aj do práce a ako sa popasovať s výzvami najbližších týždňov.

Pre pohodový návrat do školy

Neskoré vstávanie, uvoľnený režim, tábory, kamarátske a rodinné výlety sú v ostrom kontraste s povinnosťami, ktoré prináša nový školský rok. Nájdu sa deti, ktoré sa učenia a času stráveného v škole už nevedia dočkať. Väčšina však potrebuje pár týždňov na aklimatizáciu a nábeh na nový režim, v ktorom už skoro ráno zvoní budík a onedlho za ním školský zvonček. Nehovoriac o deťoch, ktoré do škôlky či do školy idú prvýkrát. Čo môžete pre deti urobiť?

  • Pripravte sa na skoršie vstávanie: Jeden alebo dva týždne pred začiatkom školského roka upravte deťom večierku, aby im skoršie ranné vstávanie nerobilo veľký problém. 
  • Zapojte deti do nákupu školských potrieb: Ak bude mať dieťa na chrbte batoh, po ktorom túži, peračník v obľúbenom motíve, parádne tenisky a zopár zošitov s rozprávkovými postavičkami, bude mať hneď o niekoľko dôvodov viac, prečo sa tešiť do školy.
  • Prezrite si nové miesto a areál školy: Ak máte prváčika, začínajúceho škôlkara, ale aj nového stredoškoláka, vyberte sa spoločne na „miesto činu“. Lepšie odhadnete, koľko bude trvať cesta do školy, a okrem iného si prečítate oznamy vyvesené na vstupných dverách školy. Menej prekvapení, viac istoty.
  • Zmeňte prvý školský deň na oslavu: Prvý školský deň je zvyčajne iba uvítaním a otvorením školského roka. Máte voľný zvyšok dňa? Vyberte sa na zmrzlinu, do cukrárne, na výlet do zooparku a užite si spoločný čas.
  • Porozprávajte sa o záľubách a túžbach: Už onedlho totiž budete mať v rukách prihlasovacie lístky na krúžky. Majte prehľad o tom, čo vaše dieťa baví, nech mu vyberiete ten najlepší a viete si vopred dohodnúť „služby“ na rozvoz a vyzdvihovanie.
Dieťa a budík.
(Foto: Adobe Stock)

Aby práca nebola stresom

Nielen deti, ale aj dospelých čaká po dovolenke kruté stretnutie s realitou. O to viac, ak ste sa na dlho vytúženú dovolenku tešili, no nemáte pocit, že by ste si skutočne oddýchli. Vysoké očakávania z týždňov relaxu sa totiž nemusia naplniť. Zlyhať pritom môže viacero faktorov. Nespokojnosť s miestom pobytu, naštrbené vzťahy s blízkymi, pocit vyhorenia či neschopnosť prepnúť naplno do oddychového režimu. Po dovolenke tak môžete bojovať s pocitom ešte väčšieho vyčerpania a nechuti k práci. Ako si poradiť?

  • Naplánujte si koniec dovolenky: Ak hneď na druhý deň po návrate z dovolenky musíte nastúpiť do práce, nevyhnete sa veľkému stresu. Je lepšie, ak máte rezervu jeden alebo dva dni, keď sa vybalíte a bez náhlenia si doma urobíte základný poriadok.
  • Nájdite aspoň jeden dôvod, prečo sa do práce tešíte: Potrebujete motiváciu a pozitívny bod. Tešte sa na obľúbených kolegov, dobrú kávu v kuchynke či pocit dobre vykonanej práce po každom zvládnutom projekte, ktorý vás posunul vpred.
  • Prvé dni si dovoľte miernejšie tempo: Skočiť do práce po dovolenke na maximálny výkon je rýchla cesta k vyhoreniu. Ak to vaši kolegovia bez vás zvládli niekoľko týždňov, nemusíte okamžite vybaviť všetky maily, absolvovať stretnutia bez prípravy ani sa vrhnúť na náročné úlohy, ktoré ostatní doteraz obchádzali. Určite si priority!
  • Skúste potlačiť negatívne pocity: Neustále rozoberanie toho, „ako sa vám nechce“, je len zbytočným sťažovaním, ktoré kazí aktuálnu náladu. Zamerajte sa na pozitívne pocity a nájdite pekné momenty v každom dni.
Unavená žena.
(Foto: Adobe Stock)

Počítajte s chaosom

A nemusí to byť váš chaos. Akokoľvek ste pripravení na nápor podovolenkových povinností a vytvorenie systému pre školopovinné deti, sú to práve vonkajšie faktory, ktoré vás môžu rozrušiť. Nákupné centrá budú preplnené a zrejme nenájdete súpravu na telesnú výchovu v prvom obchode, do ktorého vstúpite. Preto sa musíte obrniť trpezlivosťou a dostatočnou časovou rezervou na nákupy. 

Rodičia pobehujúci v ruke so zoznamom potrieb od učiteľov patria už k tradičnému „koloritu“ prvých septembrových dní. To isté platí aj o preplnených cestách a zvýšenej premávke. Návraty z dovoleniek a zhon na začiatku školského roka sa tak nezaobídu bez náhlenia, ktoré sa môže skončiť aj nečakane – prasknutým nárazníkom či nehodou z nepozornosti. Pre taký prípad je tu poistenie auta od poisťovne Kooperativa, ktoré je na vašej strane pri nepredvídateľných udalostiach. Uzavrieť ho navyše môžete pohodlne priamo z domu.

CHCEM VEDIEŤ VIAC O POISTENÍ

RodinaZdravieŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám