Auto

Snehová nádielka cestárov každý rok prekvapí. Vás nemusí

30. 11. 2015
Kooperativa
3 minúty
Snehová nádielka cestárov každý rok prekvapí. Vás nemusí

Bezpečnosť a kontrola auta sú dôležité po celý rok. Niektorým veciam však treba v zime venovať zvýšenú pozornosť. Viete, čo všetko je dobré skontrolovať predtým, ako sa s autom vydáte do zasnežených ulíc?

Skontrolujte batériu

Autobatéria prestane fungovať bez toho, aby vás na to vopred upozornila. Extrémne nízke teploty môžu znížiť jej kapacitu a životnosť až o 50 percent. Pred zimou si preto v dostatočnom predstihu dajte batériu skontrolovať. Rýchlu kontrolu vám vykonajú takmer v každom servise a bude vás stáť určite menej ako kúpa novej batérie.

Špeciálnu pozornosť by mali batérii venovať majitelia starších vozidiel. Tie sú náchylnejšie na poruchy. Pri kontrole sa tiež uistite, že kovové časti spojené s batériou nie sú hrdzavé. Korózia môže vážne narušiť jej bezproblémový chod.

Dolejte nemrznúcu zmes

Tuhej zime je potrebné prispôsobiť aj olej a vodu v ostrekovačoch. Najneskôr v decembri je dobré kúpiť zmes, ktorá má čo najnižší stupeň mrznutia. Na východe a severe Slovenska sa totiž nočné teploty môžu priblížiť až k mínus tridsiatke. Ak chcete auto využívať naplno, určite na ňu nezabudnite.

Prezujte pneumatiky a skontrolujte dezén

Zo zákona sme všetci povinní v zime jazdiť na zimných pneumatikách. Okrem prezutia nezabudnite skontrolovať tlak a výšku dezénu. Policajti sú aj pri minimálnych odchýlkach nekompromisní. Nejde však iba o pokutu. Vyšmýkaný dezén dostatočne nepriľne ku klzkému povrchu vozovky a auto sa v sekunde môže stať neovládateľným. Ak sa chystáte na hory, pribaľte si snehové reťaze. Ich inštalácia je dnes veľmi jednoduchá.

Otestujte kúrenie

Nefunkčné kúrenie môže v zime poriadne skomplikovať jazdu. Nielen že sa budete triasť od zimy a drkotať zubami. Bez kúrenia sa vám bude zahmlievať čelné sklo, čo značne znemožní rozhľad, a tým aj jazdu. Ak nechcete v zime šoférovať s otvoreným oknom a handričkou v ruke, skontrolujte si kúrenie v predstihu.

Poistite sa

Zo zákona je každý vodič povinný mať uzavreté povinné zmluvné poistenie. Pred zimou si teda preverte, či ste uhradili splátku. V prípade, že ste doteraz neuzavreli havarijnú poistku, zima je obdobie, v ktorom sa vám môže hodiť. Nepríjemný šmyk môže potrápiť aj skúsených šoférov a z vášho auta je už o niekoľko sekúnd pokrčená plechovka.

Dajte si skontrolovať brzdy

Poslednou, nemenej dôležitou vecou, je kontrola bŕzd. Aj keď si v letných mesiacoch nevšimnete žiadnu podozrivú maličkosť, v zime môže byť neskoro. Auto sa na klzkých a mokrých povrchoch správa inak. Dajte si brzdy preveriť skúseným mechanikom a jazdite v pohode celú zimu. Takáto kontrola v porovnaní s haváriou nestojí takmer nič.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám