Zdravie

Správna diagnóza aj na diaľku: Príbehy dvoch ľudí, ktorým sa podarilo vyriešiť svoj problém cez telefón

28. 11. 2022
Kooperativa
4 minúty
Správna diagnóza aj na diaľku: Príbehy dvoch ľudí, ktorým sa podarilo vyriešiť svoj problém cez telefón

Ľudské zdravie je nevyspytateľné, preto je super, keď sa môžete o svojom zdravotnom stave kedykoľvek poradiť s doktorom. V prípade Zuzany a Michala nebolo získanie správnej diagnózy nič náročné.

žena sediaca na posteli

Tajomná bolesť brucha

Zuzanu začalo bolieť brucho napriek tomu, že si dávala pozor na to, aby sa stravovala zdravo. Fastfoodom a sladkostiam sa zo zásady vyhýbala. Po novom si ešte aj prestala objednávať obedy z reštaurácie a namiesto toho si začala variť sama, aby mala o svojej strave dokonalý prehľad. Ani toto však nepomohlo. Preto sa rozhodla poradiť sa s doktorom cez telefón.

Lekárovi napadlo, že problémom by mohli byť karbohydráty patriace do skupiny FODMAP. Vysvetlil jej, že niektorí ľudia majú problém so vstrebávaním týchto cukrov, čo im môže následne spôsobovať bolesť brucha a problémy s nafukovaním. Do skupiny FODMAP patrí množstvo bežných potravín, ako sú obilniny, strukoviny, cibuľa, cesnak, jablká, sušené ovocie, med, mlieko, pivo alebo zmrzlina.

Zuzana dala na radu odborníka, väčšinu z týchto potravín vyradila a na odporúčanie doktora začala brať aj probiotiká. Jej bolesť brucha do dvoch týždňov úplne zmizla.

žena sediaca pri stole s prenosným počítačom

Problémy so spánkom

Pár dní po tom ako Michal nastúpil do novej práce, začal mať problémy so spánkom. Prekvapilo ho to, pretože doteraz vždy spával dobre.

Rozhodol sa preto zavolať doktorke, ktorú zaujímali podrobnosti o jeho rutine, hlavne tej pred spaním. Odkedy Michal začal pracovať, po večeroch doháňal veci, na ktoré počas pracovného dňa nemal čas. Večery teraz trávil najmä na sociálnych sieťach a stránkach novín, s čím doktorka nebola spokojná. Priveľa mentálnej aktivity pred spaním podľa nej mohlo prispievať k tomu, že nemohol zaspať.

muž sediaci na gauči a držiac si ruku na čele

Doktorka mu ďalej poradila, aby bral do úvahy aj cirkadiánny rytmus a sústredil svoju pozornosť na množstvo svetla v rôznych častiach dňa. Ráno by si ho mal dopriať čo najviac, hlavne toho modrého, aby jeho telo vedelo, že sa má naštartovať. Večer by zas mal prichádzať do kontaktu s úplným minimom svetla, pretože inak by si jeho mozog mohol myslieť, že je stále deň, čo môže následne spôsobovať problémy so spánkom.

Michal sa rozhodol vyskúšať tipy od doktorky a naozaj to pomohlo – po dlhých prebdených nociach sa konečne poriadne vyspal.

Správna diagnóza vďaka konzultácii s eDoctorom

Zuzane a Michalovi sa podarilo vyriešiť ich problémy jednoduchými tipmi od odborníkov. Je skvelé, keď lekárovi môžete rovno zavolať, pretože sa ho môžete opýtať aj na veci, s ktorými by ste za ním bežne nešli. Vedeli ste, že takýto lekár na telefóne patrí medzi služby, ktoré získate s balíkom eDoctor? Stačí mať životné poistenie Profi komplet od poisťovne Kooperativa.

Zdravie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám