Auto

Staráte sa o svoje auto poriadne a pravidelne?

29. 05. 2017
Kooperativa
4 minúty
Staráte sa o svoje auto poriadne a pravidelne?

Každé auto si zaslúži celoročnú starostlivosť, aj to vaše. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, aké benefity prinášajú rôzne spôsoby umývania a čo by sa mohlo stať, ak by ste sa o svoje auto pravidelne nestarali.

Celoročná starostlivosť

Starostlivosť o auto počas celého roka učite nie je stratou času a je potrebné sa oň starať tak cez leto, ako aj cez zimu. V lete sa vaše auto bude tešiť z použitia čistej vody a vosku, obnovíte tak farbu a lesk a zabezpečíte ochranu nielen pred UV žiarením. Odporúčame vosk aplikovať 2 až 3-krát do roka, zabezpečíte tak ochranu laku na dlhšie obdobie.

Autoumyváreň, „wapka“ alebo ručné umytie?

AutoumyváreňAk auto umývate v autoumývarke, presvedčte sa, že sa o ňu prevádzkovateľ dobre stará. Podľa magazínu Auto Bild si treba dávať pozor na staré a zanedbané kefy, ktoré pri častom používaní môžu na laku zanechať stopy viditeľné na slnku. Z testu automatických umyváriek, uverejneného na stránke topspeed.sk, vyšlo, že hrdzavý lak starších áut môže poškodiť aj tlakové čistenie vodou. Ak si však vyberiete kvalitnú, pravidelne servisovanú autoumyváreň, nemali by ste mať podobné problémy. Jej výhodou je navyše užívateľská pohodlnosť. Proces umývania trvá 6 až 12 minút, v závislosti od programu a od konkrétnej autoumyvárne.

 

"Wapka"Podobne ako predchádzajúca možnosť, má aj umývanie auta tzv. wapkou svojich fanúšikov. V niektorých umyvárňach môžete takýmto spôsobom auto okrem umytia dokonca aj navoskovať. Pozor si dajte na vzdialenosť trysky od auta. Tá by mala byť najmenej 30 centimetrov.

 

Ručné umytie. Ak sa auto rozhodnete umývať ručne, zaberie vám to najviac času, avšak výsledok budete mať plne vo svojich rukách. Skôr než auto začnete drhnúť, oblejte ho niekoľkokrát vodou a zmyte tak najhrubšie nečistoty. Na ručné umývanie sa najviac hodí mikrovláknová handra alebo špeciálna rukavica na umývanie auta.

 

Profesionáli. Poslednou možnosťou, ako šetrne očistiť vaše auto, je ručné umytie profesionálnym servisom. V takomto prípade si ale treba pripraviť niekoľko eur navyše.

Čo robiť, ak sa stane škoda na aute

Ak vám aj napriek pozornosti v autoumývarke poškodia auto, obráťte sa na majiteľa alebo prevádzkovateľa autoumývarne. Máte nárok na náhradu škody. Každý prevádzkovateľ by mal mať poistenie zodpovednosti za škodu, preto stačí, aby škodu nahlásil poisťovni hneď na mieste. V prípade, že si nebudete vedieť rady,  kontaktujte svoju poisťovňu a poproste o pomoc s ďalším postupom.

Nezabúdajte na zimné obdobie

V zimných mesiacoch je dôležité z auta odstrániť posypovú soľ, kamienky a špinu z ciest. Počas mrazov auto radšej umývajte v krytej umývacej linke, aby mu voda neublížila. Pozornosť venujte najmä podvozku, prahom a diskom, ktoré pôsobením posypovej soli trpia najviac.

Či už umývate auto svojpomocne doma, alebo si ho necháte vyčistiť profesionálmi, nehoda sa môže stať v každom prípade a to bez ohľadu na techniku umytia. Pre istotu sa oplatí byť poistený. 😉

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám