Auto

Ťukli ste do iného auta na parkovisku? Nechať lístok za stieračom nestačí!

23. 04. 2021
Kooperativa
6 minút
Ťukli ste do iného auta na parkovisku? Nechať lístok za stieračom nestačí!

Chaos na parkovisku pred hypermarketom, ranné ponáhľanie sa do práce, nešťastná náhoda či obyčajná nepozornosť. Aj to sú bežné dôvody nepríjemnej udalosti – nárazu či ťukanca do iného auta na parkovisku. Či už ste mu poškriabali lak, rozbili svetlomet alebo poškodili karosériu, postup je rovnaký. Ako sa v tejto situácii zachovať?

Snažte sa vyhľadať majiteľa poškodeného auta

Nemusí to byť vždy jednoduché. Ak sa to stalo v obchodnom centre, pred nákupným strediskom či štadiónom, skúste kontaktovať informačné centrum či recepciu daného objektu. Možno sa im podarí nájsť majiteľa poškodeného vozidla podľa jeho EČV. Možnosťou je aj počkať na majiteľa auta – to však môže trvať minúty, prípadne aj hodiny.

Ak ste ťukli do iného auta pred panelákom a neviete, komu patrí, spýtajte sa napríklad okoloidúcich ľudí či iných vodičov, ktorí sú v tom čase v okolí. Pokiaľ sa vám ho nedarí nájsť, môžete skúsiť zazvoniť a spýtať sa rôznych obyvateľov paneláka. Možno niekto bude vedieť, kto je majiteľ. Vždy sa snažte vyvinúť maximálnu snahu o to, aby ste ho našli.

Zrážka dvoch áut.
(Foto: Adobe Stock)

Čo ak ho nenájdem?

Ak máte problém nájsť a kontaktovať majiteľa poškodeného auta, obráťte sa na políciu. Operátorovi vysvetlíte, čo presne sa stalo, dáte mu evidenčné číslo poškodeného vozidla a polícia by už potom mala majiteľa dohľadať. V prípade škody do 3 990 eur nie je pri nehode potrebná účasť polície, ale ak vlastníka auta neviete nájsť, nemáte na výber. Ak sa s jej pomocou dopátrate k majiteľovi poškodeného vozidla, na samotnom riešení udalosti sa už polícia nemusí zúčastňovať.

Nikdy neodíďte – hrozí vám pokuta aj strata vodičáku

Chyba, ktorú robí mnoho vodičov. Po náraze do druhého vozidla sa zľaknú a jednoducho odídu. Alebo si myslia, že nespôsobili žiadnu škodu. Pozor, v takomto prípade sa udalosť bude klasifikovať ako dopravná nehoda a útek z miesta činu. Hrozí vám nielen pokuta od 300 až do 1 300 eur, ale dokonca aj strata vodičského preukazu a zákaz činnosti viesť motorové vozidlo v trvaní od 12 do 60 mesiacov. Vhodným riešením nie je ani to, ak necháte papierik so svojimi kontaktnými údajmi za stieračom poškodeného auta. Čo ak ho napríklad odfúkne vietor, znehodnotí dážď alebo ho niekto odtiaľ naschvál zoberie a k majiteľovi sa vôbec nedostane? Radšej zvoľte riešenie, pri ktorom budete mať istotu.

Vypíšte správu o škode

Ak už ste zistili majiteľa poškodeného vozidla, oznámte mu, čo sa stalo a následne spolu s ním vypíšte správu o nehode, ktorú si môžete stiahnuť napríklad TUOdporúčame vám, aby ste ju vždy mali preventívne v aute, a to rovno dve kópie – jednu pre seba a druhú pre ďalšieho účastníka nehody. Nezabudnite si vymeniť na seba kontakty, najmä meno a telefónne číslo.

Poškriabaný lak na aute.
(Foto: Adobe Stock)

Ohláste poistnú udalosť svojej poisťovni

Na podobné prípady slúži povinné zmluvné poistenie. Ak ste spôsobili nehodu, musíte zo zákona nahlásiť škodovú udalosť do 15 dní. Mali by ste to však spraviť čo najskôr. Škoda sa bude uhrádzať z vášho PZP, preto nepristupujte na možnosť, aby ste podobnú udalosť vyriešili mimo poisťovne. Často ide najmä o finančné vyrovnanie vyplatením hotovosti rovno na mieste. Riešenie prostredníctvom PZP je tým správnym postupom, a ak s tým majiteľ nesúhlasí, kontaktujte políciu.

Dôležité je nielen PZP, ale aj havarijné poistenie

PZP je povinné zo zákona, ale výber poisťovne je na vás. Vhodnou voľbou je v tejto oblasti Kooperativa. Cena vášho ročného poistného bude stanovená podľa škodového priebehu, kde platí heslo – čím menej škôd, tým nižšia cena. Pre každý prípad sa odporúča mať uzatvorené aj kvalitné havarijné poistenie, napríklad  Auto komplet. Prečo? Ak do vás niekto nabúra a z miesta ujde, určite volajte políciu. Ak sa nepodarí identifikovať a nájsť vinníka, náhradu škody môžete získať práve z neho. Pokiaľ však havarijné poistenie nemáte, musíte si opravu zaplatiť z vlastného vrecka.

Je vaše auto staršie ako päť rokov? Práve pre vás je určená špeciálna novinka MINI KASKO. Vy tak máte poistné krytie pre oveľa viac možných udalostí než iba pri PZP. Poistnú sumu si stanovíte podľa hodnoty auta v čase uzavretia zmluvy z troch možností – 10-tisíc, 15-tisíc a 20-tisíc eur. Ročné poistné sa začína už na sume 100 eur a poškodené vozidlo navyše nemusíte dať opraviť v autorizovanom servise. 

VIAC O POISTENÍ AUTA

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám