Auto

Uvažujete nad kúpou ojazdeného auta? Poradíme, ako postupovať

30. 04. 2020
Kooperativa
6 minút
Uvažujete nad kúpou ojazdeného auta? Poradíme, ako postupovať

Kúpa nového vozidla môže nabúrať rodinný rozpočet. Pokiaľ nechcete minúť väčšinu svojich úspor alebo sa na niekoľko rokov zadlžiť, môže byť riešením kúpa ojazdeného auta. Pri jeho výbere sa však oplatí dodržať niekoľko základných pravidiel.

Aké autá najviac lákajú Slovákov?

Nové autá rýchlo strácajú svoju pôvodnú hodnotu a dvoj- či trojročné auto dokážete kúpiť výrazne lacnejšie. Trh s ojazdenými vozidlami je dnes navyše naozaj bohatý a za prijateľnú cenu sa dostanete aj k prémiovým značkám alebo vyšším výbavám. 

Dôležité je sa v širokej ponuke nestratiť a z desiatok dostupných modelov si vybrať práve ten najvýhodnejší. Do úvahy berte aj ceny servisu a náhradných dielov, ktoré budete zrejme časom potrebovať. Medzi najobľúbenejšie „jazdenky“ Slovákov dlhodobo patria značky Škoda a Volkswagen.  Aj pre obavy z DPF filtra sa ľudia opäť vracajú k benzínovým motorom a čoraz obľúbenejšie sú automatické prevodovky. Trendom je dnes skôr nízky objem motora s turbom. 

Nie je všetko zlato, čo sa blyští, a v prípade ponuky vozidiel z druhej ruky to platí ešte viac. Pokiaľ nechcete riešiť zbytočné problémy, je dobré sa držať niekoľkých krokov a riziko pri kúpe tak čo najviac eliminovať.

Muž drží kľúč od auta.
Pri výbere auta buďte obozretní. (Foto: Freepik)

Overte si predajcu 

Autobazár, alebo súkromný predajca? Neexistuje univerzálna odpoveď. Poslúžiť vám môžu napríklad recenzie predchádzajúcich zákazníkov, pri serióznejších bazároch by mali byť hodnotenia verejne dostupné. Pokiaľ ide o súkromnú osobu, spoľahnúť sa musíte na vlastný odhad. Sústreďte sa na štýl vystupovania či priame odpovede na vaše otázky.

Vyhľadajte si vozidlo podľa VIN čísla 

Má ho každé auto a s jeho poskytnutím zo strany predávajúceho by nemal byť problém. Podľa VIN čísla si dokážete overiť rok výroby, stupeň výbavy, technické a emisné kontroly, ale aj stav najazdených kilometrov. Pokiaľ ste ochotní zaplatiť si pár eur navyše, na internete sa dopracujete aj k informácii, či nie je zaťažené exekúciou alebo v pátraní ako odcudzené.

Dôkladná osobná obhliadka 

Okrem výraznejších poškodení sa zamerajte na lak, ktorý by mal byť na každom diele automobilu rovnaký. Líši sa jeho odtieň, alebo je akokoľvek nerovnomerný? Potom je možné, že jeho časť bola menená, napríklad z dôvodu dopravnej nehody. Skontrolujte tiež, či majú sklá vozidla originálne nálepky od výroby – ak nie, boli tiež pravdepodobne menené. Nerovnomerne opotrebované pneumatiky by zas mohli naznačovať zlú geometriu.

Skúšobná jazda 

Sledujte štartovanie a chvíľu po štarte aj zvuk motora na voľnobehu. Dávajte pozor na nezvyčajné zvuky, akékoľvek pískanie alebo klepotanie nesignalizuje nič dobré. Vyskúšajte si jazdu v meste, a ak je to možné, prevezte sa aj po diaľnici či ceste, kde môžete otestovať rýchlosť. Nebojte sa motor dostať do vyšších otáčok. Radenie by malo byť plynulé, zrýchľovanie bez trhania v motore, volant bez trasenia. Pozornosť upriamte aj na brzdy.

Žena si vybrala ojazdené auto a šoférovanie si nevie vynachváliť
Aj ojazdené auto môže byť správnou voľbou. (Foto: Adobe Stock)

Rýchla prehliadka v servise 

Urobte všetko preto, aby vás kúpa ojazdeného auta nesklamala. Ak máte možnosť a predajca s ňou súhlasí, vezmite auto na obhliadku do servisu. Či už bude autorizovaný, alebo pôjde o dobrého známeho, úplne stačí, ak auto dostanete na diagnostiku a na zdvihák. To by malo odhaliť akúkoľvek väčšiu chybu či poruchu, ktorá by vám následne mohla spôsobovať nepríjemnosti a finančné náklady.

Zmluva na kúpu ojazdeného auta

Pokiaľ sa vám vozidlo pozdáva, prichádza na rad podpísanie dohody o predaji. Zmluvu si vždy dôkladne prečítajte a dbajte na to, aby v nej bolo čo najviac údajov o stave kupovaného automobilu. Zaručíte si tak vyššiu šancu, že v prípade akejkoľvek zatajenej či nepravdivej informácie zo strany predajcu budete mať pri domáhaní sa pravdy jednoduchšiu východiskovú pozíciu.

Posledný krok, a vozidlo je vaše

Keď už sa rozhodnete pre svoje vysnívané auto a máte splnené všetky už opísané kroky, nasleduje prepísanie na nového majiteľa – na vás. Všetky potrebné úkony vybavíte na príslušnom dopravnom oddelení. Okrem dokladov a zmluvy budete potrebovať aj nové PZP, bez ktorého vaše auto nebude možné prihlásiť. Nezabudnite si tak povinné zmluvné poistenie na automobil zriadiť ešte pred prepisom. Rovnako myslite aj na havarijné poistenie, ktoré sa vám pri skoro novom vozidle určite zíde. To si viete dohodnúť už pri zriadení PZP. 

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám