Bývanie

Vaša nehnuteľnosť je možno podpoistená a ani o tom neviete

30. 05. 2024
Kooperativa
5 minút
Vaša nehnuteľnosť je možno podpoistená a ani o tom neviete

Ak máte poistnú zmluvu staršiu ako tri roky, mali by ste spozornieť a skontrolovať, či máte správne nastavenú poistnú sumu. Pri nečakanej poistnej udalosti sa vám to môže vyplatiť.

Je viacero dôvodov, pre ktoré sa vám môže stať, že v súčasnosti máte vašu nehnuteľnosť podpoistenú. Okrem zmluvy staršej ako tri roky, ktorá nebola dojednaná s indexáciou, to môžu byť napríklad rekonštrukcie v dome ako zatepľovanie či inštalácia solárnych panelov. Poďme sa pozrieť, čo to pre vás môže znamenať a prečo je dobré si skontrolovať.

Čo vlastne znamená podpoistenie?

Podpoistenie je stav, keď je aktuálna hodnota nehnuteľnosti v čase vzniku poistnej udalosti oveľa vyššia ako hodnota, na ktorú je poistená. Ak by vás vytopilo, postihli vašu nehnuteľnosť škody spôsobené združeným živlom alebo by došlo k inej poistnej udalosti, mohli by ste prísť o časť peňazí, nakoľko by sa uplatnilo krátenie.

Teraz trochu matematiky, aby ste si to vedeli predstaviť na jednoduchom príklade. Predstavte si, že pred 10 rokmi ste si kúpili byt za 100 000 EUR, kedy ste si byt na túto sumu aj poistili. Dnes ale hodnota toho istého bytu je už napríklad 180 000 eur. Ak na poistnej zmluve nemáte dojednanú indexáciu, stále platí rovnaké poistné na byt s poistnou sumou 100 000 EUR. Ak by v ňom došlo k vážnej poistnej udalosti, poisťovňa by vám vyplatila poistné plnenie z pôvodných 100 000 EUR.

Podpoistenie vzniká aj v prípade, že sa cena nehnuteľnosti navýši po rekonštrukcii (napr. zateplením, výmenou okien, montážou solárnych panelov...)  

Indexácia poistnej sumy ako riešenie

Indexácia poistnej sumy chráni vaše poistenie majetku pred infláciou. Je to automatický nárast poistnej sumy o výšku inflácie v danom roku. Poisťovňa každý rok podľa vývoja stavebného cenového indexu, teda vývoja cien stavebných prác, upravuje poistnú sumu a úmerne k tomu prislúchajúce poistné. Výhodou je, že pri indexácii bude tento prepočet prebiehať automaticky, čiže netreba nič držať v hlave a zmluva bude vždy aktuálna.

Ako správne nastaviť poistnú sumu?

Správne nastavenie poistnej sumy nehnuteľnosti je kľúčové k tomu, aby ste v prípade poistnej udalosti (zničenia bytu/domu) z poskytnutého poistného plnenia dokázali nehnuteľnosť opraviť alebo zaobstarať porovnateľné bývanie. Najprv však musíte vedieť, aká je aktuálna cena vašej nehnuteľnosti. Na internete je dostupných niekoľko realitných portálov, kde môžete získať aktuálny prehľad trhových cien podobných nehnuteľností, ako je tá vaša. Ďalšou možnosťou pri určení poistnej sumy je vychádzať zo znaleckého posudku, ak ho máte k dispozícii a nie je starší ako dva roky.

Ak si chcete ihneď preveriť, či máte nastavené dostatočné poistné krytie, môžete si ho vypočítať v našej jednoduchej online kalkulačke.

V prípade, že potrebujete poradiť, alebo upraviť výšku poistnej sumy, využite osobné poradenstvo vášho poistného poradcu, respektíve finančného agenta alebo kontaktujte našu infolinku na čísle +421 2 5729 9999.

Vaše zmluvy a všetky dokumenty týkajúce sa vašich zmlúv nájdete aj v klientskom portáli eKooperativa.

Naše produkty stále vylepšujeme

Dnes je u nás možné pokryť aj také riziká, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi nebolo možné vôbec poistiť. Pripoistiť si môžete aj domácich miláčikov či bicykel alebo kolobežku aj vo verzii  s elektropohonom. To všetko k poisteniu Bezstarostný domov.

 


Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám