Život

Vyberáme autosedačku pre dieťa: Rozhoduje výška, váha alebo vek?

08. 09. 2021
Kooperativa
10 minút
Vyberáme autosedačku pre dieťa: Rozhoduje výška, váha alebo vek?

Výber detskej autosedačky je jedným z najdôležitejších momentov, ktorý má priamy vplyv na bezpečnosť dieťaťa v aute. Ako rodič musíte vybrať presne takú, ktorá bude plne vyhovovať vášmu dieťaťu aj vozidlu. Hlavná zásada znie: Premýšľajte o nej ako o kľúčovom prvku, ktorý môže zachrániť život.

Tento výber absolvujete minimálne dva- až trikrát, kým dieťa z autosedačky (a neskôr podsedáka) definitívne vyrastie. Práve preto je dobré mať poruke základné informácie, pomocou ktorých sa v bohatej ponuke autosedačiek s prehľadom zorientujete.

V autosedačke aj na krátke trasy

Je dôležité, aby bolo dieťa počas jazdy v aute vždy pripútané. Myslite na to aj pri krátkych presunoch, čo i len do najbližšieho obchodu. Aj keď sa považujete za zodpovedných vodičov, nikdy sa nedá vopred odhadnúť, do akých kolízií vás dostanú ďalší vodiči. Sila, ktorá pôsobí na dieťa v momente nárazu, máva devastačné účinky. Moderné autosedačky sú preto navrhované tak, aby udržali dieťa bezpečne na mieste a v čo najvyššej miere pohltili energiu predného aj bočného nárazu.

Podľa výšky, váhy alebo veku?

V opisoch autosedačiek nájdete niekoľko jasných údajov. Dozviete sa:

  • do akej kategórie autosedačka patrí,
  • akú bezpečnostnú normu spĺňa, 
  • akú hmotnosť, respektíve výšku má mať dieťa, ktoré v nej sedí. 

K týmto údajom sa zvyčajne pridáva aj odporúčaný približný vek. Orientujte sa predovšetkým podľa výšky alebo váhy, teda individuálnych fyzických parametrov vášho dieťaťa. Iba tak vyberiete autosedačku, ktorá bude pre dieťa pohodlná a primerane veľká, aby mu dokázala zabezpečiť dostatočnú ochranu.

Pripravte sa však na menší chaos, ktorý do kategorizácie autosedačiek vniesli nariadenia ECE R44/04 a ECE R129. Norma ECE R44/04 je staršia, menej prísna a spĺňa ju väčšina autosedačiek na našom trhu. Autosedačky delí do kategórií podľa váhy (základné: 0 – 10 kg, 0 – 13 kg, 9 – 18 kg, 15 – 25 kg, 22 – 36 kg + tzv. rastúce autosedačky, ktoré sú kombináciou viacerých základných kategórií, napríklad 15 – 36 kg). 

V roku 2013 vstúpilo do platnosti novšie nariadenie ECE R129 (označované aj ako štandard i-Size). Pre autosedačku, ktorá spĺňa štandard i-Size, je typickým znakom povinné upevnenie cez ISOFIX, sedenie do veku 15 mesiacov proti smeru jazdy a vyššia úroveň ochrany pred bočným nárazom. Zároveň kategorizuje autosedačky inteligentne podľa výšky dieťaťa, z čoho plynie aj názov i-Size (triedy 40 – 83 cm, 76 – 105 cm, 100 – 150 cm). 

Deti v autosedačke.
(Foto: Adobe Stock)

Vajíčka pre bábätká

Prvú autosedačku by sme mali mať doma už pred narodením dieťaťa. Budete ju totiž potrebovať už na prevoz  bábätka z pôrodnice. Autosedačka kopíruje tvar škrupiny vajíčka, vďaka čomu udržuje chrbátik v bezpečne zaoblenej polohe. Ide o autosedačky kategórie 0 – 10 kg, 0 – 13 kg, respektíve i-Size 40 – 75 cm, ktoré môžete s vhodným adaptérom napojiť na podvozok kočíka alebo prenášať v ruke za silné držadlo. Vo výbave môžu mať dokonca aj striešku a novorodeneckú vložku.

Novorodenec potrebuje dôkladnú oporu na chrbát aj hlavu a najvyššiu úroveň bezpečnosti pre krehké telíčko. Vajíčku preto nechýba špičková ergonómia, zdravotne neškodné materiály a konštrukcia zosilnená v strategických bodoch. V autosedačke typu vajíčko sa dieťa prepravuje proti smeru jazdy. Dá sa pripevniť aj dopredu na sedadlo spolujazdca, čo oceňujú najmä mamičky, ktoré tak môžu na bábätko dohliadať a rýchlejšie ho upokojiť. Nevyhnutnou podmienkou je v takom prípade vypnutie airbagu.

Autosedačky pre menšie deti

V období, keď dieťa samo sedí a stáva sa čoraz pohyblivejším, mu už bude s najväčšou pravdepodobnosťou vo vajíčku tesno a ani neposkytne dostatočnú ochranu hlave a krku. Pred rodičmi je tak najťažší výber, keďže ponuka pre menšie deti vo veku od 1. roku života až po školský vek je najobsiahlejšia. Pred vami sú kategórie 9 – 18 kg, 9 – 25 kg, 9 – 36 kg, 15 – 36 kg, alebo i-Size 76 – 105 cm. 

Oplatí sa kúpiť autosedačku s veľkým váhovým intervalom, ktorá poslúži najbližšie 3-4 roky? Všetko závisí od vybraného modelu. V ponuke značkových výrobcov nájdete do detailov prepracované autosedačky, ktoré s vaším dieťaťom porastú. Disponujú 5-bodovým bezpečnostným zapínaním, možnosťou polohovania zo sedu do poloľahu, výškovo nastaviteľnými opierkami chrbta a hlavy a dokonca aj flexibilne nastaviteľnými opierkami rúk. Tieto sedačky môžu v aute zaberať viac miesta, preto starostlivo zvážte ich veľkosť aj vzhľadom na prítomnosť ďalšej autosedačky, ak máte viac detí. 

Autosedačky a podsedáky pre väčšie deti

S nástupom detí do školy treba počítať s možným vzdorom proti „príliš detskej“ autosedačke. Stačí, ak vaše dieťa uvidí spolužiaka, ktorý sa vozí v aute „iba na podsedáku“, a razom máte postarané o novú výzvu. Navyše medzi deťmi v prvých ročníkoch sú výrazné váhové aj výškové rozdiely, čo okresáva možnosti výberu. Máte tak pred sebou už len zopár kategórií, napríklad 22 – 36 kg a i-Size 100 – 150 cm.

Pre čo sa rozhodnúť? Je lepšie zvoliť podsedák, alebo autosedačku s dostatočne priestrannou a nastaviteľnou chrbtovou časťou? Ak vám záleží na bezpečnosti školáka a dovoľuje to vnútorný priestor vášho auta, zamerajte sa na tzv. ušiaky. Ide o autosedačky z dvoch oddeliteľných častí – podsedák + chrbtová opierka. Pri bočnom náraze potom chrbtová opierka chráni hlavu aj krk dieťaťa.

Dieťa v školskom veku je v autosedačke fixované trojbodovým pásom vozidla. Ak je dieťa vyššie ako 150 cm a váži viac ako 36 kg, nemusí v aute používať autosedačku ani podsedák. Musí však byť pripútané bezpečnostným pásom, ktorý mu neprechádza cez krk.

Dieťa a budík.
(Foto: Adobe Stock)

Autosedačka vs. auto

Zaujímajte sa tiež o spôsob upevnenia autosedačky vo vozidle. Autosedačky staršej normy ECE R44/04 sa na sedadlo položia a fixujú sa pomocou trojbodového bezpečnostného pásu vozidla priamo cez body na konštrukcii autosedačky. Je to rokmi overený spôsob, no zlyhať môže ľudský faktor. Pri chybnej inštalácii autosedačka po prudkom brzdení zo sedadla skĺzne, čo môže zapríčiniť vážne zranenia.

Výrazným pokrokom je bezpečnostný systém fixovania ISOFIX, ktorý je výsadou autosedačiek spĺňajúcich normu ECE R129. Dva kotviace body ukryté v sedadle auta sú pevne spojené s karosériou auta. Bez rizika chybného napojenia sa do nich napoja konzoly autosedačky s ISOFIX-om. Za niekoľko sekúnd je tak detská autosedačka pevne pripojená a správne osadená. Ako zistíte, či je vaše auto vybavené systémom ISOFIX? Konzoly sa dajú nahmatať v časti medzi sedadlom a operadlom, poprípade sa informujte v autorizovanej predajni.

Na čo si dať pri kúpe autosedačky pozor?

  • Autosedačka je pre dieťa malá, keď má hlavu vyššie, ako je opierka hlavy, alebo je v konštrukcii autosedačky už na pohľad stiesnené.
  • Problematickou a spornou otázkou je životnosť autosedačky. Myslite na to najmä v situácii, ak dedíte autosedačku od rodiny alebo známych. Niektorí výrobcovia uvádzajú životnosť 4 – 6 rokov, ďalší až 10 rokov. Síce sa autosedačka nerozpadne, ale jej materiály sú vystavené extrémnym teplotám (70 °C v aute počas leta), čo znamená rýchlejšie starnutie a vyššiu náchylnosť na poškodenie. 
  • Autosedačka, ktorá má za sebou čo i len menšiu autonehodu, by sa nemala ďalej používať. Aj malá, zdanlivo neškodná prasklina ukrytá pod poťahom znižuje jej účinnosť. Zvýšte opatrnosť, ak kupujete autosedačku z druhej ruky. Nepoznáte jej minulosť.
  • Autosedačky, ktoré vyšli s dobrými až veľmi dobrými výsledkami v ADAC crashtestoch, spĺňajú prísne bezpečnostné normy s veľkou rezervou a predstavujú to najlepšie a najbezpečnejšie na trhu.

Nástrahy prichádzajú bez ohlásenia

Takmer denne sa z médií dozvedáme správy o ťažkých či smrteľných autonehodách, ktorých účastníkmi sú, žiaľ, aj deti. Nepredvídateľné momenty tak zasiahnu životy mnohých zodpovedných vodičov a ich rodín. Použitie správnej autosedačky pomáha chrániť to najcennejšie – zdravie a život. Po autonehode však môže byť náročné vrátiť sa do bežných koľají. Aj preto poskytuje poisťovňa Kooperativa životné poistenie Variant Kapitál. Pri dlhom čase liečenia po autonehode či pri trvalých následkoch po úraze tak máte na svojej strane istotu, že nezostanete na všetko sami.

VIAC O POISTENÍ

AutoRodinaZdravieŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám