Digitálna inteligencia

Vzdelávanie digitálnej gramotnosti má zmysel

18. 03. 2024
Kooperativa
4 minúty
Vzdelávanie digitálnej gramotnosti má zmysel

V Nadácii Kooperativa tvorí jeden z hlavných pilierov edukácia v oblasti digitálnej gramotnosti pre mladých ľudí. Pri príležitosti Dňa bezpečného internetu organizácia DigiQ zorganizovala konferenciu digiSAPIENS o živote mladých ľudí v online svete.

Konferencia o bezpečnosti v online svete

Na konferencii, ktorá bola primárne zameraná na mladých ľudí, vystúpili odborníci a odborníčky na rôzne témy, ktoré súvisia s bezpečnosťou na internete a digitálnym občianstvom.

Jednou z tém bol takzvaný digitálny wellbeing, ktorý môžeme voľne preložiť ako digitálnu pohodu. Reč bola o dopadoch sociálnych sietí na duševné zdravie. Nech už hovoríme o akejkoľvek oblasti, všetko m svoje klady a zápory a inak to nie je ani v tomto prípade. Z pozitív je zrejmá napríklad tvorba komunít a prepájanie priateľstiev. Negatívne vnímame online závislosť, ktorá je novodobým trendom dnešnej doby a problémom všetkých generácií.

Jednou z nosných tém konferencie bola aj prevencia dezinformácií. Tie rozhodne nie sú len novodobým fenoménom. Prvé náznaky vznikli už v 19. storočí. Overovanie informácií by dnes malo byť paradoxne jednoduchšie, ale ruku na srdce : „Overujete si správy, ktoré čítate?“ Práve kritické myslenie by preto nemalo chýbať pri čítaní alebo pozeraní správ. Jedine overovaním informácií a kritickým myslením získame ucelený prehľad o pravdivých správach v mediálnom priestore a na sociálnych sieťach.

Výhody a riziká umelej inteligencie

Čaro umelej inteligencie vidíme z dvoch uhlov pohľadu. Pre ľudstvo predstavuje príležitosť najmä vo výskume a odborných vedách. Na druhej strane umelú inteligenciu môžeme vnímať aj ako hrozbu, v prípade, že dáta, ktoré sú zozbierané reflektujú predsudky. Veľkou výzvou preto je využiť novodobé technológie v rámci dostatočných a relevantných dát, na základe ktorých by boli vytvárané overené informácie a správy.

Ako sa chrániť v online svete

Najefektívnejšou prevenciou voči akýmkoľvek hrozbám, ktorým v online svete čelíme, je vzdelávanie. Organizácia digiQ, ktorú Nadácia Kooperativa dlhodobo podporuje, realizuje vzdelávacie aktivity v školskom i mimoškolskom prostredí v regiónoch po celom Slovensku.

Vzdelávacie aktivity vedú nielen dospelí lektori s mnohoročnými skúsenosťami, ale aj mládežnícki dobrovoľníci digiPEERS, ktorí svoje vedomosti šíria prostredníctvom rovesníckeho vzdelávania.

Hrdý partner konferencie digiSAPIENS je Nadácia Kooperativa. Úprimne nás teší, že v roku 2024 sa podujatia zúčastnilo viac ako 100 účastníkov, dopadom na edukáciu generácie Z a tiež v zastúpení seniorov.

Digitálna inteligencia

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám