Zdravie

Zaskočila vás diagnóza od lekára? Konzultujte svoj stav so zahraničným odborníkom

30. 05. 2021
Kooperativa
5 minút
Zaskočila vás diagnóza od lekára? Konzultujte svoj stav so zahraničným odborníkom

Niektoré správy dokážu zo dňa na deň úplne zmeniť život. Často súvisia s vážnymi diagnózami, ktoré sa týkajú priamo nás alebo blízkeho člena rodiny. Patria medzi ne aj onkologické ochorenia.

Podľa Národného onkologického ústavu pribudne na Slovensku ročne viac ako 30-tisíc nových prípadov rakoviny. Ich súčasťou býva náročná liečba či operácie. S poistením Nádej od poisťovne Kooperativa máte teraz k dispozícii novinku – druhý medicínsky názor (Medical Second Opinion). „Dôvodom na vznik tejto služby bola prirodzená potreba človeka overiť si pri diagnostikovaní vážnej choroby správnosť stanovenej diagnózy a navrhnutých postupov liečby. Vážne choroby ohrozujú zdravie a život,“ vysvetľuje XY z poisťovne Kooperativa.

Lekár skúma snímok z röntegenu.
(Foto: Adobe Stock)

Zisťujte informácie na správnom mieste

Pri stanovení diagnózy sa vychádza z mnohých vyšetrení a lekárska správa obsahuje veľa odborných pojmov, ktoré nemusia byť pre pacienta zrozumiteľné. Prirodzene narastá potreba po ďalších informáciách o aktuálnych možnostiach liečby. „Človek si vždy položí otázku, či sa lekár náhodou nezmýlil. Je veľmi dôležité, aby v takejto situácii participoval na liečbe – či už svojej, alebo svojho blízkeho. A to môže len vtedy, ak sa netrápi otázkami, na ktoré si nevie odpovedať,“ vysvetľuje XY z poisťovne Kooperativa. K tomu dopomôže práve druhý medicínsky názor od odborníkov, ktorí sa dlhodobo zaoberajú diagnostikou a liečbou danej vážnej choroby v špecializovanej klinike.

Ako nezávislé overenie lekárskej diagnózy funguje?

  • Ak je súčasťou vášho poistenia od Kooperativy aj druhý medicínsky názor, môžete oň po diagnostikovaní onkologického ochorenia požiadať nezávislých špecialistov v zahraničí. Za stanovisko nebudete platiť nič navyše. 
  • Stačí, keď zavoláte na infolinku a uvediete kontakt na svojho ošetrujúceho lekára, ktorý poskytne vašu zdravotnú dokumentáciu. 
  • Váš zdravotný stav na jej základe posúdia špičkoví odborníci z popredných svetových lekárskych centier a kliník, najmä z USA, Veľkej Británie, Nemecka a zo Švajčiarska. Na výber dostanete 3 zahraničné zdravotnícke zariadenia, ktoré sa špecializujú na danú diagnózu. 
  • Už do 10 pracovných dní vám bude doručená písomná správa, ktorá obsahuje druhý názor lekára a odporúčania týkajúce sa liečby, vrátane nových a otestovaných postupov. Nemusíte mať obavu kvôli jazykovej bariére. Správa je v slovenskom alebo českom jazyku.
Konzultácia u lekára.
(Foto: Adobe Stock)

Získam druhý názor od lekára. Čo s ním?

Názor druhého lekára nemá prioritne za cieľ spochybniť postupy ošetrujúceho lekára, ale je účinným nástrojom, pomocou ktorého môžete znížiť riziko nesprávnej diagnózy. Chyby v diagnostikovaní sa totiž môžu stať aj odborníkom. 

„Pre pacienta je to relevantný podklad na to, aby komunikoval so svojím ošetrujúcim lekárom. Jeho zdravie a život sú hodnoty, ktoré nemôžu byť podriadené strachu, či sa jeho lekár nenahnevá. Dnes lekári spolupracujú a vymieňajú si skúsenosti naprieč krajinami. Lekárske postupy liečby vážnych diagnóz sú štandardizované. Aj pre ošetrujúceho lekára, ktorý diagnózu a liečbu stanovil, je to možnosť zvážiť iný názor alebo skúsenosť v prospech svojho pacienta,“ doplnila XY. Nestranný zahraničný špecialista môže poukázať na odchýlky v diagnóze či na iné postupy v liečbe, no zároveň môže v plnom rozsahu potvrdiť správnosť názoru vášho lekára. 

Názor zahraničného odborníka za 1 euro mesačne

Poisťovňa Kooperativa chce v rámci poistenia Nádej poskytnúť klientom po diagnostikovaní rakoviny nadštandardnú pomoc. Získať ju môžete aj prostredníctvom druhého medicínskeho názoru, pričom toto pripoistenie pre dospelú osobu stojí iba euro mesačne. Pre každého pacienta je šancou, že natrafí na odborníka, ktorý už podobný prípad riešil a jeho skúsenosti a pohľad na diagnózu dokážu v kritickej situácii zachrániť život. Aj vďaka nemu môžete získať väčšiu istotu, že pre svoje zdravie robíte tie najlepšie rozhodnutia.

VIAC O POISTENÍ NÁDEJ

ZdravieŽivot

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám