Bývanie

Život na internáte: Týchto päť vecí vám ho uľahčí

12. 09. 2023
Kooperativa
5 minút
Život na internáte: Týchto päť vecí vám ho uľahčí

Začína jesenný semester a ako každý rok, veľa slovenských študentov sa presúva bývať na internáty pri svojich univerzitách. Tu je päť vecí, na ktoré by určite mali myslieť.

Zistite, čo a ako funguje

Čím skôr sa naučíte pohybovať sa v novom prostredí, tým uvoľnenejší a pokojnejší bude váš život na internáte. Venujte aspoň pár dní tomu, že si starostlivo obeháte nielen internát, ale aj jeho okolie. Ak treba, pozapisujte si, čo kde je, vrátane vecí, ktoré možno nepotrebujete teraz v tejto chvíli, no môžu sa vám hodiť v najbližších mesiacoch - napríklad ak sa vám na izbe niečo pokazí. Okrem toho, že sa lepšie zoznámite s novým prostredím, uľahčí vám to aj zoznamovanie sa s novými ľuďmi. Každý má rád človeka, ktorý sa dobre vyzná a dokáže vždy poradiť s praktickými vecami.

Život na internáte neznamená odtrhnúť sa

Vezmite si na internátnu izbu z domu predmet, ktorý máte radi a pripomína vám domov. Dnes máte možno dobrú náladu a radosť z nových dobrodružstiev, no na každého príde z času na čas splín. V takej chvíli je dobré mať pri sebe niečo, čo vám nie je cudzie a pripomenie vám, kto ste a odkiaľ pochádzate.

Poistite sa

Táto rada je krátka a jednoduchá. Internát je váš druhý domov a okrem výhod zaň máte aj zodpovednosť. Nevyhýbajte sa jej, nie je to nič komplikované a dokonca je možné vybaviť to aj online. Prečítajte si napríklad o poistení majetku Bezstarostný domov a jeho balíku Excelent, ktorý obsahuje aj poistenie prechodného bývania - váš život na internáte. Stačí, že máte vy alebo vaši rodičia poistenú vašu hlavnú domácnosť a v rámci poistenia si už len zaregistrujete ako prechodné bývanie aj internát.

Spoznajte nové mesto

Internát je možno iba váš prechodný domov, no to neznamená, že máte všetok čas mimo školy tráviť medzi jeho stenami. Každé mesto ukrýva zaujímavé miesta, ktoré možno uniknú náhodnému turistovi, no nie ľuďom, ktorí majú dosť času na ich objavenie. Nemáme na mysli miesta ako supermarket, najbližšiu krčmu či benzínovú pumpu pre prípad, že je zavretý supermarket aj krčma. Čo by ste určite mali vedieť o vašom novom prechodnom bydlisku, sú veci ako “kde je najlepšie kúpanie”, “kam za kultúrou, keď vás omrzia koncerty a diskotéky”, “kam v okolí na túru či opekačku” a “ktoré miesta v okolí sú najlepšie na romantické rande”.

Život na internáte je najmä o vzťahoch

Je málo pravdepodobné, že sa so svojim spolubývajúcim alebo spolubývajúcou zhodnete úplne vo všetkom. Naopak, pravdepodobne narazíte na niektoré zvyky, s ktorými sa budete musieť naučiť žiť. Akonáhle zistíte, že to bude náročnejšie než ste čakali, treba si povedať, že ak zvládnete spolužitie na internáte, dokonale vás to vyzbrojí na všetky spolužitia a partnerstvá, ktoré si v živote budete vyberať už len sami podľa seba. Tak sa na to teda dobre psychicky pripravte a veľa šťastia, váš život na internáte práve začína!

Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám