Bývanie

Zo šatníka druhá kúpeľňa. Ako na to?

14. 12. 2015
Kooperativa
3 minúty
Zo šatníka druhá kúpeľňa. Ako na to?

Uvažujete o zvýšení hodnoty vašej nehnuteľnosti? Prečítajte si, ktoré úpravy sú pri tomto procese kľúčové a ako ovplyvnia vašu budúcnosť z pohľadu financií.

Úpravy kuchyne

Mnoho ľudí považuje kuchyňu za srdce domova. Hodnotu nehnuteľnosti môžete zvýšiť o poriadne vysoké čísla, ak kuchyňu vybavíte novými vstavanými spotrebičmi, lepšou pracovnou doskou a príjemnými pastelovými farbami. Najlepšie urobíte, ak staré spotrebiče s vysokým odberom energie nahradíte novými s nízkou energetickou náročnosťou. Potenciál vašej nehnuteľnosti totiž s ohľadom na životné prostredie a úsporu nákladov rýchlo porastie. Ak by ste chceli dom v budúcnosti predať, záujemcovia zníženie dodatočných investícií zaručene ocenia.

Kúpeľňa

Ak máte v byte jednu kúpeľňu, hodnotu bývania môžete dramaticky zvýšiť pridaním toalety, prípadne ďalšej kúpeľne. Experti tvrdia, že za renováciu môžete získať v konečnom dôsledku až o 100% vyššiu hodnotu. Ak vás, napríklad, prerábka stojí1000 eur, pri predaji nehnuteľnosti si hravo k cene bytu pripočítajte dve tisícky. Že nemáte miesto na extra kúpeľňu? Zamerajte sa na málo využívané priestory. Do tejto kategórie patrí nevyužitý šatník, komora, v prípade domu priestor pod schodmi. Pri každej rekonštrukcii sú náklady z veľkej časti úmerné typu doplnkov a príslušenstva, ktoré použijete. Náklady na prestavbu znížite tak, že sa s ňou nebudete ponáhľať a počkáte si na akcie v obchodoch. Najviac sa vyplatí investovať do vane, toalety a dverí.

Priestor

Väčší priestor znamená vždy vyššiu cenu. Pokiaľ chcete hodnotu nehnuteľnosti čo najviac zvýšiť, určite sa do neho oplatí investovať. Ak bývate v dome a máte možnosť na povale vybudovať ďalšie izby, pustite sa do toho. Najlepšie na tomto rozšírení je, že nemusíte rekonštrukciu dokončiť. Stačí pod strechu zaviesť elektrinu a pridať zateplenie. Pri prípadnom predaji budete priestor prezentovať ako pripravený na obývanie s tým, že si ho budúci majiteľ môže prispôsobiť podľa svojich predstáv. Takáto variabilita totiž vyhovuje väčšine kupujúcich.

Energetická úspora

Energetickú náročnosť domácnosti znížite aj pridaním kvalitných plastových okien a dverí. Aj za cenu vyššej investície zdvihnú cenu nehnuteľnosti o poznateľnú čiastku. Ak by ste sa rozhodli byt či dom v budúcnosti predať, potenciálnych kupcov takéto zmeny určite potešia. V prípade, že chcete v dome zostať vy, ušetríte na nákladoch za kúrenie. V každom prípade ide o dobrý krok.

Tieto, ale aj iné stavebné úpravy majú okrem prípadného predaja ešte jednu obrovskú výhodu. Ak je váš domov ocenený na viac peňazí, môžete ho poistiť na vyššiu sumu. Tento krok vám síce pridá menšie paušálne náklady, v prípade živelnej katastrofy však dostanete za svoju nehnuteľnosť vysoké plnenie. Nech sa už rozhodnete akokoľvek, myslite na to, že ceny bytov a domov nezávisia len od vášho snaženia, ale aj od vývoja trhu. Ak chcete nehnuteľnosť predať, mali by ste si počkať na ten správny okamih.

 

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám