Auto

Zver na cestách: Na čo si dať pozor pri šoférovaní?

27. 10. 2023
Kooperativa
5 minút
Zver na cestách: Na čo si dať pozor pri šoférovaní?

Október a november je obdobím ruje, čo znamená, že sa na cestách najmä ráno a podvečer vyskytuje viac zveri. Ako sa na to pripraviť a na čo si dávať pozor?

V jesennom období je veľkou témou zver na cestách. Tá môže predstavovať nebezpečenstvo pre vodičov a spôsobiť vážne nehody. Ako byť za volantom na takéto situácie pripravený?

Zver na cestách môžete predvídať

Najlepším indikátorom zvýšeného výskytu zveri sú stále dopravné značky, ktoré vás na to upozorňujú. Tie sú pri cestách samozrejme po celý rok a ak po nejakom úseku jazdíte pravidelne bez zážitku s jeleňom či diviakom, môže sa vám stať, že sa podvedome voči takýmto značkám stanete nevšímaví. Myslite na to, že v októbri a novembri sú tieto značky veľmi dôležité a ak treba, zopakujte si to nahlas vždy, keď nejakú zbadáte.

Znížte rýchlosť a buďte obozretní

Ak šoférujete po ceste mimo mesta a po úsekoch so zvýšeným výskytom zveri, najdôležitejšie je znížiť rýchlosť, pokojne aj na neprirodzene nízku úroveň. Snažte sa byť vždy obozretní a sledovať okolie cesty, najmä ak je to neprehľadné kvôli porastu. Myslite na to, že pri zanechávaní medzery za autom pred vami a sledovaní zmien jeho rýchlosti máte potenciálny rizikový objekt kolízie neustále na očiach. Jeleň či diviak vám však do cesty môže skočiť zlomok sekundy pred kolíziou.

Na zver na cestách máte aj poistenie

Stret so zverou pokrýva komplexné poistenie AutoMat, ktoré si môžete nakombinovať na jednu zmluvu podľa seba. Havarijné poistenie, ktoré zahŕňa aj zver na cestách, tak môžete spojiť s PZP a k tomu si vyskladať užitočné pripoistenia nielen na všetky možné situácie na cestách, ale aj pre batožinu. Objavte všetky výhody poistenia AutoMat ešte dnes.

Pracujte so svetlami

Najmä pri nižšej viditeľnosti večer alebo za daždivého či hmlistého počasia je dobré prepínať si pri jazde diaľkové svetlá. To vám pomôže k tomu, aby ste včas zbadali diviaka či jeleňa, ktorý sa rúti na cestu. Zároveň tým dáte šancu zveri, aby si vás skôr všimla a vyhla sa vám. Výhodou svetiel je aj to, že sa dobre odrážajú v očiach zveri. Niekedy je preto pri skenovaní pohľadom v šere pri ceste efektívnejšie všímať si skôr dvojice drobných svetlých bodiek než pokúšať sa v húštine identifikovať siluetu zvieraťa.

Pozor aj na postávajúcu zver

To, že zviera vidíte pokojne stáť, neznamená, že pre vás už nie je nebezpečné. Často sa stáva, že vodič, prípadne celá posádka auta zbadajú stádo jeleňov či sŕn pri ceste, začnú ho obdivovať, vyťahovať mobily a fotiť si ho… a v tom sa zvieratá splašia a rozbehnú sa rovno pod kolesá. Pamätajte, že zviera nevie, že vaše auto sa bude pohybovať iba po asfaltovej ceste a na poli je pred ním v bezpečí. Môže sa stať, že bude stáť pred vami na kraji cesty, no v zákrute. Z jeho pohľadu sa budete tým pádom rútiť priamo naňho, čo sa môže snažiť vyriešiť tým, že vyletí priamo na cestu.

Je dôležité si uvedomiť, že aj zver na cestách je prirodzenou súčasťou prírody, a preto je najdôležitejšie nestratiť ostražitosť a nepodceňovať ani tie najnevinnejšie situácie.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám