NEBEZPEČNÁ VEĽKÁ NOC – NEPOKAZTE SI SVIATKY JARI

10.04.2017

Veľkonočné sviatky sú v dnešnej dobe nielen časom tradičných šibačiek, ale aj nehôd a nepríjemností. Zlý pocit z pokazených sviatkov však môže v prípade, že pri nehode hral svoju úlohu alkohol, pretrvať dlhšie akoby ste si želali. Aj počas zábavy je preto dôležité rozmýšľať triezvo.

Dlhoročné skúsenosti našej poisťovne potvrdzujú, že sviatočné dni sú v skutočnosti veľmi nebezpečné a Slováci sú nepoučiteľní. Počas minuloročných veľkonočných sviatkov v rámci celoslovenskej dopravnej akcie odhalila polícia 40 vodičov, ktorí si sadli za volant posilnení alkoholom. Podgurážených cyklistov bolo dokonca ešte o niečo viac – celkom 58. Ak vodič pod vplyvom alkoholu spôsobí dopravnú nehodu, poisťovňa je povinná z jeho PZP uhradiť vzniknuté škody avšak má taktiež právo vymáhať od neho vyplatené finančné plnenie. Takzvaný regres môže byť až do výšky sto percent vyplateného poistného plnenia. Poisťovňa má právo znížiť poistné plnenie aj pri uplatnení si škody z havarijného poistenia, ak sa preukáže, že vozido v okamihu dopravnej nehody viedol vodič pod vplyvom alkoholu.

Krátenie z dôvodu požitia alkoholu sa pritom netýka iba škôd, ktoré vzniknú na cestách. „Ak klient spôsobí akúkoľvek škodu na majetku alebo zdraví, poisťovňa môže pristúpiť na základe policajnej a lekárskej správy ku kráteniu poistného plnenia. Ak má klient napríklad poistený úraz a dôjde k poistnej udalosti pod vplyvom alkoholu, alebo iných návykových látok, môže poisťovňa krátiť plnenie až o polovicu,“ doplnila hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA, Silvia Nosková Illášová.

Riešte škody online a šetrite svoj čas

Počas Veľkej noci vznikajú z poistenia majetku a zodpovednosti aj úplne štandardné škody – ako zatečenie susedov či poškodenie elektroniky skratom. V súvislosti s veľkonočnou tradíciou sú však veľakrát spôsobené práve šibačkou a kúpačkou. „Tieto nepríjemnosti spojené s nedostatkom opatrnosti sa opakujú každoročne. Zaujímavé však je, že ich klienti nahlasujú často až po sviatkoch, obvykle v utorok alebo v stredu. V utorok po Veľkej noci evidujeme až 30 percentný nárast počtu hlásených škôd oproti bežným pracovným dňom. Klienti pritom majú k dispozícii non-stop telefonické alebo online hlásenie škôd cez internet, takže si nemusia nechať nahlasovanie až na nasledjúci deň,“ doplnila hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA.