ČAS DOVOLENIEK, ČAS ODDYCHU – AVŠAK JE DOBRÉ BYŤ PRIPRAVENÝ NA VŠETKO

26.05.2017

Či plánujete vycestovať počas leta do zahraničia alebo ste sa rozhodli objavovať krásy Slovenska v oboch prípadoch opúšťate svoj domov. Aby vaša dovolenka bola skutočne aj časom oddychu je dobré vopred sa na ňu pripraviť a zároveň byť na všetko pripravený. Naše 26 ročné skúsenosti sa týkajú nielen štandardných škôd, ale stretli sme sa aj s rôznymi kurióznymi nehodami našich klientov. Často však nehody nie sú veľmi zábavné a klientov bez poistenia môžu vyjsť naozaj draho. Najvyššie poistné plnenie, ktoré sme klientovi vyplatili z cestovného poistenia dosiahlo takmer 47 000,00 eur. Išlo o úraz s potrebnou hospitalizáciou a operáciou v USA. Aj preto Vám ponúkame kontrolný zoznam, ktorý pomôže pred odchodom na dovolenku. Pre istotu.

Aspoň týždeň pred odchodom odporúčame:

 • Skontrolovať si platnosť dokladov – občiansky preukaz, cestovný pas. Overiť si aká doba platnosti dokladu sa vyžaduje v jednotlivých krajinách.
 • Skontrolovať úhrady poistného - cestovné poistenie, poistenie bývania, PZP, havarijné poistenie.
 • Informovať sa o spoplatnených cestách a spôsobe úhrady diaľničných poplatkov alebo mýta.
 • Ak cestujete na dovolenku autom do zahraničia pribaľte si do dokladov zelenú kartu k PZP, zoznam asistenčných služieb k PZP, asistenčnú kartu a tlačivo Záznam o nehode. Ak máte uzatvorené havarijné poistenie nezabudnite na asistenčnú kartu a zoznam asistenčných služieb.
 • Skontrolovať si technický stav svojho vozidla a povinnú výbavu v jednotlivých krajinách ( počet reflexných viest, hasiaci prístroj a pod.) . Overte si aj povinnosť denného svietenia a povolené rýchlosti na jednotlivých typoch ciest.
 • Stiahnite si aplikáciu KOOPERATIVA Help, ktorá vedie používateľa krok za krokom podľa jednotlivých situácií tak, aby nezabudol nafotiť auto pri nehode, vypísať Záznam o nehode a pod. Aplikácia ponúka aj rýchle tlačidlá na linku 112. Apka je zadarmo, dostupná pre iOS, Windows alebo Android. Určená je širokej verejnosti, nielen klientom Kooperativy.
 • Pred cestou do zahraničia dôkladne zvážte rozsah cestovného poistenia a asistenčných služieb. Nonstop asistencia v zahraničí je užitočným pomocníkom v zložitých situáciách. Poistenie si môžete uzatvoriť a zaplatiť online.
 • Pre dovolenkárov v slovenských horách je určené tuzemské cestovné poistenie tzv. poistenie do hôr, ktoré je možné uzatvoriť si a zaplatiť jednoducho online.
 • Uložte si do kontaktov telefónne číslo pre hlásenie škôd nonstop v medzinárodnom formáte alebo si uložte link pre hlásenie škôd online.

Pred odchodom z bytu, či domu odporúčame:

 • Zavrieť hlavný uzáver vody a plynu, ak je to možné.
 • Odpojiť všetky spotrebiče od elektrickej energie.
 • Pozatvárať okná, stiahnuť žalúzie.
 • Požiadať blízkych, susedov alebo inú dôveryhodnú osobu o vyberanie pošty zo schránky, občasnú kontrolu stavu bytu a odparkovaného auta. Tejto osobe poskytnite na vás kontakt pre prípad krízovej situácie, číslo poistnej zmluvy k poisteniu bývania a havarijného poistenia, kontakt na poisťovňu, aby mohla byť prípadná škoda na byte, či aute nahlásená a obhliadnutá.

„Ak sa v priebehu dovolenky ocitnete v krízovej situácii nezabudnite, že okrem delegáta Vám vždy pomôžu a poradia operátori asistenčnej služby a operátori na linke pre hlásenie škôd. Zorientovať sa v zložitej situácii napríklad po nehode pomôže aj aplikácia KOOPERATIVA Help,“ dodáva Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne KOOPERATIVA.

Naši klienti nám počas dovolenky nahlásili naozaj rôzne nehody:

 • Po útoku pouličnej mačky bolo potrebné ošetriť škrabance v nemocnici.
 • Vlna v rozbúrenom mori vyrazila klientovi zubnú protézu, ktorú sme následne preplatili.
 • Poranenie v dôsledku pádu z pyramídy.
 • Klientka si v zahraničí dala silnejšiu dávku liekov na spanie, z toho dôvodu ju nedokázali príbuzní ráno zobudiť a privolali záchrannú službu.

Nie všetky nehody je však možné preplatiť z cestovného poistenia. Odporúčame vždy pred ošetrením kontaktovať asistenčnú službu, ktorá Vám môže potvrdiť, či je daná poistná udalosť krytá Vaším cestovným poistením a poradiť ako postupovať pri riešení poistnej udalosti príp. Vám môže odporučiť konkrétneho lekára alebo zdravotnícke zariadenie.

Majte sa prosím na pozore, že pri návšteve pamiatok, na horských túrach, ale aj v hoteloch je nutné dodržiavať bezpečnostné predpisy a lokálne zákony.