Auto

4 osvedčené rady, ako vaše auto prežije zimu bez ujmy

21. 12. 2017
Kooperativa
3 minúty
4 osvedčené rady, ako vaše auto prežije zimu bez ujmy

Príprava auta na zimnú sezónu je viac ako len jesenné prezutie pneumatík. Viete, čo s autom robiť ešte pred tým, ako napadne veľa snehu?

Karoséria

Väčšine vodičov záleží na tom, aby ich auto vyzeralo čo najlepšie počas celého roka. Je známe, že štrk a posypová soľ na karosériu nepôsobia práve najlepšie, no ak chcete jazdiť celý rok, nevyhnete sa im. Ako na to? Jednoduchou prevenciou.

Ak ste tak ešte nespravili, svoje auto čím skôr umyte. Očistite ho najprv ručne od najväčšej špiny. Rotujúce kefy v autoumyvárni by mohli spolu s nečistotami, ktoré sa na vašom laku usadili, auto poškriabať. Využiť môžete aj bezkontaktné umytie tzv. wapkou. V priebehu zimy potom nie je na škodu auto z času na čas prepláchnuť čistou vodou a očistiť ho tak od hrubej špiny. No neodporúčame preplachovanie ani umývanie v mínusových teplotách. Voda by mohla zatiecť, zamrznúť a spôsobiť menšiu „šarapatu“.

Viac o starostlivosti o znečistené auto sa dočítate tu.

Okná a stierače

Niektorí vodiči v mylnej domnienke pre rýchle rozmrazenie používajú horúcu vodu. Tá síce na moment naozaj okno čiastočne ľadu zbaví, no následne voda opäť zamŕza, a čo je horšie, teplotný šok môže vyústiť až k popraskaniu skla. Väčší osoh vám prinesie použitie klasickej ručnej škrabky. V kombinácii s rozmrazovačom skiel pôsobí naozaj rýchlo a efektívne. Nech vás ale nenapadne použiť ju k odstraňovaniu ľadu z karosérie. Teda, ak na túto činnosť nechcete mať pamiatku v podobe poškrabaného laku.

Stierače? Tie sa pri ich nízkych cenách nemusíte pred zimou zdráhať vymeniť. Ak by ste predsa chceli čo-to ušetriť, skúste gumičky vyčistiť alkoholom. Overená rada. 😉

Batéria

Naftové motory môžu mať častejšie problém pri naštartovaní. Aj tu však existuje riešenie. Očistite kontakty, odstráňte zoxidovanú vrstvu a v prípade potreby batériu dobite. Ak viete, že teploty budú v nasledujúcich hodinách naozaj extrémne, riešením môže byť presunutie batérie do vykurovaných priestorov. Ak auto dlhšiu dobu nepoužívate, odporúčame ho raz za dva mesiace (v zime aj častejšie) prevetrať, aby sa batéria trochu dobila.

Výbava

Nezabúdajte, že zima prináša množstvo neočakávaných situácií preto je dobré mať v aute metličku a škrabku na okno (niekedy sa dá použiť aj stará kreditná karta). Ak chodíte často na hory, zrejme sa nezaobídete ani bez snežných reťazí či lopatky, ktorá výborne poslúži na vyhrabávanie prešmykujúcej pneumatiky. S predchádzajúcim bodom, autobatériou, súvisia štartovacie káble, ktoré už zachránili kožu nejednému šoférovi. Poslednou našou radou je ťažné lano. Podobne ako káble, môže pomôcť vám aj inému vodičovi, ak sa ocitne v núdzi.

Na záver vám prajeme veľa snehu na lyžiarskych svahoch, málo na cestách, a keď na nejaký predsa len narazíte, buďte pripravení čo najlepšie. 😊

Tento obsah vám prináša poisťovňa KOOPERATIVA.

Auto

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám