Cestovanie

Ako cestovať so psom v aute

02. 05. 2024
Kooperativa
5 minút
Ako cestovať so psom v aute

Chystáte sa na návštevu alebo výlet na Slovensku so svojím štvornohým členom rodiny? V tomto článku sa dozviete, ako s ním zvládnuť cestu autom bez problémov.

Ak sa vám nechce platiť za drahé psie hotely a škôlky, alebo jednoducho nechcete nechať vášho psíka bez vašej prítomnosti, môžete ho zobrať so sebou. Vždy si ale vopred zistite, či je vaše ubytovanie a prostredie, kam idete, dog-friendly. Na Slovensku je mnoho miest, ktoré povoľujú vstup s domácim miláčikom - od rôznych ubytovacích až po stravovacie zariadenia. Tak už len vyberte destináciu a vyrazte na cestu.

Aké kroky urobiť pre bezproblémovú cestu autom so psom

Aby vaša spoločná cesta nebola pre vás a vášho psíka nočnou morou, je vhodné urobiť niektoré opatrenia, ktoré dopomôžu k tomu, aby jazda autom prebehla hladko. Pred cestou psíka netreba kŕmiť, najmä ak viete, že mu býva nevoľno. Je vhodné, ak pred jazdou absolvujete nejaké kratšie “cvičné jazdy”, aby ste zistili, ako zviera reaguje. Pokiaľ sa bojí zvukov alebo má cestovnú nevoľnosť, existujú aj lieky alebo homeopatiká, ktoré mu môžu pomôcť zvládnuť cestu a ktoré vám môže po konzultácii predpísať veterinár. Počas cesty je potrebné myslieť na pitný režim a robiť pravidelné prestávky na vyvenčenie, ideálne každé 2-3 hodiny.

Ako prevážať psa v aute

Zákon o cestnej premávke - Preprava nákladu hovorí, že pri preprave zvierat nesmie byť nikto a nič ohrozené. V prípade, že by ste porušili tento zákon, môže vám byť udelená pokuta.

Sú viaceré možnosti, ako zaistiť bezpečný prevoz psa. Obľúbené sú napríklad prepravné boxy rôznych veľkostí v závislosti od vzrastu psa. Môžete ich umiestniť do priestoru na zemi medzi predným a zadným sedadlom alebo do kufra auta. Nezabúdajte však, že musí byť zabezpečená dostatočná cirkulácia vzduchu.

Druhou možnosťou sú bezpečnostné pásy. Pri tomto type prevozu pes potrebuje mať na tele umiestnený špeciálny bezpečnostný hrudný postroj, ktorý je odolnejší ako klasické. Tie by sa mohli v prípade nehody pretrhnúť. Bezpečnostný pás potom pripevníte z jednej strany o postroj a z druhej ho zacvaknete do systému pásov vášho auta. 

Ďalším spôsobom, ako voziť psa v aute, je použitie autosedačky pre psy. Dá sa namontovať na sedadlo spolujazdca alebo na zadné sedadlo. Autosedačka je pre malé a stredne veľké psy. Sedačku musíte uchytiť popruhmi alebo systémom Isofix. Svojho psa zaistíte okolo tela pomocou popruhu, aby počas jazdy nevyskočil zo sedačky alebo v prípade prudkého zabrzdenia či nehody nevyletel cez auto.

Čo zobrať psovi na cestu

Okrem chystania seba musíte zbaliť na cestu aj vášho chlpáča. Zoberte nielen misky, vôdzku, obojok, sáčky na exkrementy a krmivo, ale určite mu prihoďte do tašky aj jeho obľúbenú hračku alebo deku. Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne užíva a pohotovostné lieky, ako sú napríklad kvapky do očí, dezinfekcia alebo čierne uhlie pre boj so žalúdočnými ťažkosťami. V lete sa skvele chodí chladiaca podložka pre psy.

Poistenie aj pre štvornohého kamoša

Ak na cestu beriete aj svojho štvornohého miláčika, oplatí sa ho poistiť na riziko úrazu. Takéto pripoistenie môžete zriadiť vášmu psovi či mačke k poisteniu Bezstarostný domov. Na jednej zmluve môžete mať až štyri domáce zvieratá.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám