Bývanie

Ako jednoducho ušetriť na energiách v domácnosti

05. 01. 2024
Kooperativa
9 minút
Ako jednoducho ušetriť na energiách v domácnosti

Veľká spotreba elektrickej energie a vody vie nazrieť hlboko do vašej peňaženky. Nehovoriac o tom, že plytvať nimi je neekologické. Nemusíte však hneď utekať po nové moderné spotrebiče. Šetreniu energií a vody môžete výrazne napomôcť aj inými krokmi.

Ako na šetrenie elektriny

Ceny elektriny sa z roka na rok zvyšujú a pre domácnosti to býva nemalá položka, ktorá vie ukrojiť z vášho rodinného rozpočtu. Je teda na mieste zaoberať sa otázkou, ako môžete spotrebu elektriny znížiť a zbytočne ňou neplytvať tam, kde to nie je potrebné. 

Používajte LED žiarovky namiesto klasických 

LED žiarovky sú ekologickým riešením a náhradou za klasické vláknové žiarovky. V súčasnej dobe už nie sú ani také drahé, ako tomu bolo na začiatku, keď sa začali vyrábať. Ich výhodou je vysoká energetická účinnosť a dlhá životnosť - až 50 000 hodín. Pracujú pri nižšej teplote ako klasické žiarovky, neprehrievajú sa a okamžite sa rozsvietia.

Zaobchádzajte správne s kuchynskými spotrebičmi 

V závislosti od frekvencie používania sa kuchynské spotrebiče podieľajú 10 - 15-percentnou spotrebou elektriny. Čo sa týka sporákov, najšetrnejšou alternatívou sú indukčné sporáky. Indukčná doska sa sama o sebe nerozpáli. Vďaka tomu je varenie rýchlejšie a nedochádza pri ňom k výrazným tepelným stratám. Pri sklokeramickej varnej doske sa najprv vykurovacie špirály potrebujú rozohriať, čo trvá dlhšie ako pri indukčnom sporáku. Po vypnutí zostávajú varné zóny dlho horúce, takže spotreba energie je vyššia. Šetriť energiou pri sklokeramike môžete napríklad tak, že platničku vypnete o niečo skôr a jedlo sa vám dovarí pomocou zvyškového tepla.

Pokiaľ stále váhate, či má zmysel zaobstarať si umývačku riadu alebo ju zapínate menej, dáme vám dôvod, prečo sa oplatí ju používať. Okrem množstva vody, ktoré spotrebujete pri ručnom umývaní, nehovoriac o čase, ktorý pri tom strávite, umývačka riadu ušetrí až 30 - 60 % energie. Pri 100 cykloch ročne to predstavuje úsporu voči ohrevu vody elektrickým bojlerom vo výške 15 až 30 kWh.

Ak hovoríme o teplovzdušných rúrach, sú energicky pomerne efektívne. Treba sa však naučiť správne používať programy a teplotu v závislosti od typu potraviny a zbytočne rúru nepredhrievať. Príliš časté otváranie rúry v čase pečenia alebo rozmrazovania sa neodporúča, vznikajú tak tepelné straty.

V neposlednom rade budeme hovoriť o chladničkách, ktoré sú ako jediné kuchynské spotrebiče stále v prevádzke. Preto je dobré dbať na to, aby nespotrebovali viac energie, ako je nutné. Pokiaľ máte staršiu chladničku a mrazničku, odporúčame ju pravidelne rozmrazovať, najmä ak sa vo vnútri tvorí ľad - práve to spaľuje množstvo energie - viac ako 3 mm hrubá vrstva ľadu môže zvýšiť spotrebu až o 30 %.

Dajte zbohom pohotovostnému režimu 

Ruku na srdce, ktorí z vás majú elektroniku v pohotovostnom, alebo v takzvanom stand-by režime. Obyčajne sa to týka najmä televízie, ale aj routera, set-top boxu či PC monitora. Pohotovostný režim je často zanedbávaný, no nepochybne má dopad na spotrebu elektrickej energie. Celková energia spotrebovaná zariadeniami v tomto režime môže predstavovať v priemere až 10 % elektrickej energie v domácnosti. Rada znie: Zariadenia, ktoré práve nepoužívate, vypnite ručne alebo diaľkovo ovládateľnými bezdrôtovými zásuvkami. Vaša peňaženka sa vám určite poďakuje.

Ako na šetrenie vody

Často si ani neuvedomujeme, že voda je najzákladnejšia surovina pre život. Stačí otočiť kohútikom a nabrať si, koľko chceme. V dôsledku nárastu populácie a klimatických zmien sa nám ale postupne znižuje množstvo dostupných vodných zdrojov. Preto je nevyhnutné, aby sme pitnou vodou šetrili, ako sa najviac dá.

Nenechajte ju zbytočne tiecť

Mnoho ľudí má pri vykonávaní osobnej hygieny zlé návyky spojené s míňaním vody. Pritom stačí tak málo. Zastaviť vodu počas toho, keď si umývate zuby alebo nenechať pustenú vodu, keď na seba pri sprchovaní nanášate sprchovací gél či šampón. Tieto kroky môžu urobiť naozaj všetci. Takisto ak nemáte umývačku riadu a umývate riady ručne, odstráňte hrubé nečistoty najprv v dreze, neumývajte každý kus riadu zvlášť pod tečúcou vodou. Riad umyte čistou vodou až na záver. 

Zaobstarajte si úsporný splachovací systém

Toto zariadenie slúži k šetrnému splachovaniu vašej toalety. Prostredníctvom splachovania nižšieho objemu vody výrazne znížite svoje ročné náklady na vodu a navyše tak prispejete k ochrane tohto vzácneho zdroja. Pri tomto systéme s dvojitým splachovaním môžete vašu spotrebu vody znížiť až o 50 % oproti tomu klasickému.

Nevylievajte odstátu vodu 

Poznáte to - ráno si zalejete čaj alebo kávu a zvyšnú vodu z kanvice zabudnete vyliať. Alebo sa vrátite z výletu a vo fľašiach vám ostala nedopitá voda. Bola by škoda ju vyliať, môžete ňou predsa poliať vaše interiérové rastliny.

Šetrite vodou v záhrade

Ak bývate v dome, jedným zo spôsobov, ako môžete šetriť pitnú vodu, je využívanie dažďovej vody. Zaobstarajte si sud alebo nádrž na vodu, kde ju budete zbierať. Môžete ju umiestniť priamo pod odkvap. S takouto vodou bez obáv polejte rastliny a kvety v záhrade, alebo ňou môžete umyť auto. 

Ďalším skvelým, ale finančne náročnejším spôsobom, je vybudovanie vlastnej studne. Ak však máte väčšiu záhradu alebo trávnik, ktorý treba pravidelne polievať, táto investícia sa vám mnohonásobne vráti. Pri úprave za pomoci filtrov môžete vodou zo studne napustiť i bazén alebo vírivku. Prostredníctvom potrubných filtrov takúto vodu dokonca môžete premeniť na pitnú bez toho, aby ste museli použiť akékoľvek chemikálie.

Získajte zľavu na poistnom 

Naši klienti majú k poisteniu Bezstarostný domov množstvo rôznych benefitov, medzi ne patrí aj benefit Zelená domácnosť. Ak budete šetriť energiu, môžete zaplatiť menej aj za poistné - konkrétne navýšené poistné za indexáciu. Základom je indexácia zmluvy, ktorá zabezpečí zachovanie aktuálnosti zmluvy aj pri inflácii. Ak k výročnému dátumu upravíme hodnotu poistnej zmluvy o určité percento, napríklad o 8 %, upravíme vám aj cenu poistky o rovnakých 8 %. Zvýšené poistné hradíme my. Všetko, čo musíte urobiť, je ušetriť na elektrine a/alebo vode a doložiť vyúčtovanie s ušetrenou spotrebou o 10 %. 

Bývanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám