Cestovanie

Benátsky karneval: Zažite mágiu masiek na počesť Marca Pola

02. 02. 2024
Kooperativa
7 minút
Benátsky karneval: Zažite mágiu masiek na počesť Marca Pola

Tohtoročný karneval v talianskom meste kanálov pripadol na 3. až 13. februára. Jeho témou je „cestovanie” ako oslava jedného z najväčších cestovateľov Marca Pola.

Tento rok bude 700. výročie jeho úmrtia. Marco Polo bol benátsky kupec a prvý Európan, ktorý podrobnejšie spoznal východnú Áziu. Tohtoročný názov karnevalu  „Na východ - Úžasná cesta Marca Pola“ hovorí o cestovaní, objavovaní a stretávaní sa s dovtedy iba tušenými svetmi.

Ako vznikol Benátsky karneval a kedy sa koná?

Prvá písomná zmienka o karnevale v Benátkach pochádza z roku 1268, ale Benátčania nosili masky už v 11. storočí. Masky boli využívané na zakrytie rôznych machinácií a priestupkov - ľudia ich začali nosiť do kostolov a kasín a muži v prestrojení sa obliekali za ženy a navštevovali mníšky v ženských kláštoroch. To zakázal dekrét v roku 1603. Nebolo viac dovolené nosiť maškarné kostýmy inokedy ako v období karnevalu.

Keď Napoleon v roku 1797 dobyl mesto, úplne karneval zakázal. Bál sa, že by počas neho mohli vzniknúť rebélie. Táto slávnosť bola obnovená až v roku 1979 a s ňou aj mnoho pôvodných karnevalových tradícií.

Karneval prebiehal vždy v zimnom období. Slovo „karneval” pochádza z talianskeho "carne levare", čo znamená „odoprieť si mäso”. Zakaždým sa koná v iný dátum, pretože začína 10 dní pred Popolcovou stredou a je tak poslednou zábavou pred štyridsaťdňovým veľkonočným pôstom, rovnako ako naše fašiangy. Najdôležitejšie dni karnevalu sú tučný štvrtok (posledný štvrtok pred pôstom) a fašiangový utorok (deň pred Popolcovou stredou).

Priebeh karnevalových osláv

Slávnostné otvorenie osláv sa začína v Dóme svätého Marka takzvaným letom anjela, ktorý sa spustí na oceľových lanách z najvyššej miestnej veže do davu ľudí na Námestí svätého Marka. Táto tradícia odštartuje celú zábavu. Námestie svätého Marka je jedným z centrálnych miest diania. Druhým miestom je Canal Grande, - „hlavná ulica“ mesta plná zdobených gondol a vaporett. 

Ak máte radi divadlo, určite si prídete na svoje pri predstaveniach Commedia dell'Arte, ktoré sa konajú na viacerých námestiach. Okrem divadla si v uliciach užijete sprievody, koncerty a plesy v maskách. Historické sprievody Benátok sú výnimočné v tom, že mestom pochodujú ľudia v dobových kostýmoch všetkých stavov, cechov, ale aj princezné a vojaci a všade vyhráva hudba.

Okrem zábavy miestnych obyvateľov a turistov, ktorí sa obliekajú do rôznych kostýmov a masiek, nesmie chýbať kvalitné jedlo a pitie. Miestni i návštevníci si vtedy radi doprajú morské plody a sladké maškrty. 

Benátky v tomto období určite stoja za návštevu, ak vám neprekážajú zástupy turistov, ktorých je tam počas karnevalu naozaj veľa. Preto odporúčame zarezervovať si ubytovanie aj mesiace vopred. Ak by sa vám nechcelo cestovať na vlastnú päsť, mnohé cestovky ponúkajú aj zájazdy špeciálne v termínoch karnevalu.

Ako sa zamaskovať, keď idete na benátsky karneval

Niektorí miestni ľudia si veľmi dávajú záležať na tom, ako budú počas karnevalových slávností vyzerať a kostým si chystajú mesiace vopred. Vy si môžete masku alebo škrabošku kúpiť takmer na každom kroku v obchodoch alebo stánkoch. 

Kedysi existoval cech výrobcov masiek, no veľkej obľube sa tešia doteraz. Tradičné karnevalové masky boli inšpirované výraznými kostýmami postáv Commedia dell’Arte. Napríklad maska Dottore - je to biela maska s dlhým zobákom, okrúhlymi očami a prípadne ešte okuliarmi. Populárna Colombina je maska zdobená zlatom alebo striebrom, ktorá pokrýva iba hornú polovicu tváre, maska Arlecchina bola zase pôvodne vyrobená z dreva alebo kože, mala čiernu farbu a plochý opičí nos. Bauta je obdĺžniková maska, ktorá zakrýva celú tvár bez náustku.

Váš najdôležitejší spoločník na cesty

Rovnako, ako je oslavou známeho cestovateľa tohtoročný karneval v Benátkach, zobrali sme si aj my jeho meno za názov pre naše cestovné poistenie. Či už sa nadchnete pre karnevalové Benátky alebo iné miesto v zahraničí, netreba zabúdať na vášho najdôležitejšieho spoločníka, ktorým je poistenie do zahraničia  MARCO POLO. Zriadite si ho rýchlo a jednoducho online. Kryje aj zrušenie letu, zájazdu či rezerváciu ubytovania cez portál Booking.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám