Cestovanie

Bezpečná lyžovačka: Na čo si dať pozor na svahu

04. 12. 2023
Kooperativa
6 minút
Bezpečná lyžovačka: Na čo si dať pozor na svahu

Zasnežené zjazdovky lákajú lyžiarov a snowboardistov užiť si zimu na svahu. Radosť zo snehu majú malí aj veľkí. Ako pri lyžovaní čo najviac znížiť riziko úrazu?

Každého lyžiara zaručene potešia prvé snehové vločky. Veď to znamená, že sa onedlho zaháji lyžiarska sezóna. Ľudí na svahoch stále pribúda, najväčšie davy zažijete, ak pôjdete lyžovať cez víkend alebo cez zimné prázdniny. Preto treba dbať o zvýšenú bezpečnosť. Nezabudnite sa riadiť pokynmi daného lyžiarskeho strediska, v ktorom lyžujete. Nie je tiež na škodu prečítať si takzvaný Biely kódex. Je to súbor pravidiel a odporúčaní pre lyžiarov, ako sa správať na zjazdovke. V tomto článku rozoberieme to najdôležitejšie pre bezpečie na zjazdovke.

Dobrá výstroj je základ

Teplé oblečenie ako lyžiarska bunda a otepľovačky je asi samozrejmosťou. Na telo treba voliť termoprádlo, pri nízkych teplotách aj flísovú mikinu, ktorá dobre drží teplo.  Pre tých, ktorým býva extra zima, sú na trhu dostupné aj vyhrievané lyžiarske rukavice, ponožky a vložky do lyžiarok.

Myslieť treba najmä na správne nastavenie viazania na lyžiach. Na základe dostupných štatistík až 35 % všetkých úrazov v lyžiarskych strediskách zapríčiňuje nesprávne nastavenie lyžiarskeho viazania. Pri nastavení viazania treba zohľadniť niekoľko kľúčových parametrov - vek jazdca, lyžiarske schopnosti, výšku, hmotnosť, dĺžku lyžiarskej topánky v milimetroch alebo štýl jazdy. Viazanie vám za poplatok nastavia v servisoch lyží, väčšina stredísk disponuje vlastným servisom a požičovňou lyží. 

Dôležitým bezpečnostným opatrením je aj nosenie lyžiarskej prilby na hlave. Tá je od roku 2015 povinným vybavením pre deti do 15 rokov. Aj keď za posledné roky sa zvýšil počet tých, ktorí na svahu nosia prilby a aj lyžiarske okuliare, stále sa nájdu aj takí, ktorí si myslia, že im postačí čiapka či čelenka.

Lyžujte len po vyznačených trasách

Tu nie je čo rozoberať. Prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska nezodpovedá za to, ak sa vám mimo vyznačeného svahu niečo stane. Ak budete jazdiť po nevyznačených trasách, robíte tak na vlastné riziko. Existujú aj lyžiari, ktorí majú radi tento adrenalín. Tí však jazdia na freerideových lyžiach, ktoré majú špeciálnu konštrukciu a geometriu vytvorenú pre jazdu v hlbokom snehu.

Chráňte nielen seba, ale aj ostatných

Na svahu by ste mali byť ohľaduplní aj k ostatným. Neohrozujte nikoho svojou jazdou a nezastavujte na zle viditeľných miestach v prípade, keď to nie je nevyhnutné. Pri malých deťoch a lyžiaroch, ktorí sa ešte len učia lyžovať, treba zvýšiť pozornosť. Takéto osoby môžu byť nepredvídateľné, pretože ešte nemajú plnú kontrolu nad lyžami. Jazdite za nimi s väčším odstupom a pokiaľ ich chcete obísť, obchádzajte ich väčším oblúkom.

Jazdite s ohľadom na vaše schopnosti, nepúšťajte sa na strmé svahy, pokiaľ nie ste dobrý lyžiar. Aj počas svojich prvých jázd v sezóne buďte obozretnejší, lyžujte pomalšie. Aj keď lyžujete dobre, mať uzavreté poistenie sa oplatí v každom prípade. S naším poistením Objavuj Slovensko, ktoré je dostupné online, sa poistíte už od 33 eur na rok. Pokiaľ chodíte na hory ako turista aj v lete, je to ideálna voľba. Pre lyžiarov, ktorí uprednostňujú zahraničné svahy, je tu zasa cestovné poistenie MARCO POLO.

Radšej sa vyhnite alkoholu 

Aj keď na Slovensku nemáme zákon, ktorý by hovoril o zákaze požívať alkohol na zjazdovkách, konzumáciu alkoholu neodporúčame. Už jeden drink znižuje vašu koncentráciu. Vo vyššej nadmorskej výške alkohol účinkuje rýchlejšie, takže sa opijete skôr. 

Alkohol býva príčinou mnohých zranení. Ak ho pijete počas lyživačky, môžete zraniť seba alebo iného lyžiara. Možno si myslíte, že pri poistení na hory sa nemusíte obávať výdavkov spojených so zranením na svahu, avšak práve požívanie alkoholu patrí medzi najčastejšie výluky z poistenia. Pri nafúkaní vyššieho promile vám poisťovňa nemusí poistné plnenie poskytnúť.

V iných krajinách býva už bežnou praxou, že fungujú kontroly na svahoch. U našich susedov Rakúšanov vám môže dať fúkať horská služba a v prípade zisteného alkoholu dať pokutu, takisto v Slovinsku. V Poľsku testujú ešte pred turniketmi a v Taliansku vám môžu zobrať permanentku. Najprísnejší sú Francúzi - tu si dokonca za alkohol na lyžiach môžete ísť posedieť za mreže.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám