Cestovanie

Dovolenkári: Čo všetko skontrolovať, ak idete na dlhšiu cestu autom

20. 06. 2024
Kooperativa
5 minút
Dovolenkári: Čo všetko skontrolovať, ak idete na dlhšiu cestu autom

Cestujete v lete na dovolenku autom? Nezabudnite na jeho kontrolu a prípadne aj servis, ak je to potrebné. Spísali sme pre vás, na čo všetko treba myslieť.

Pred dlhšou cestou stojí za to skontrolovať celkový technický stav auta. Je dobré, ak sa na to pozrú odborníci v autoservise. Okrem toho, že odhalením chyby včas môžete ušetriť na oprave, ide predovšetkým o to, aby ste minimalizovali riziko zranenia pre seba, spolucestujúcich a ostatných účastníkov cestnej premávky. Sú však veci, ktoré si viete skontrolovať aj sami.

Mechanická kontrola

Skontrolujte všetky technické kvapaliny: motorový olej, chladiacu kvapalinu, brzdovú kvapalinu a vodu do ostrekovačov. Podľa potreby ich doplňte, vymeňte alebo kontaktujte svoj servis. Ak je kvapalina zakalená, zmenila farbu alebo v nej plávajú pevné látky, treba ju úplne vymeniť za novú. Ak v nej nie sú žiadne vady, tekutinu stačí len doplniť.

Hĺbka dezénu je tiež dôležitým faktorom, ktorý sa vyplatí zmerať. Vo väčšine krajín zákon zakazuje používanie pneumatík s menším dezénom ako 1,6 mm, preto si na to treba dať pozor. Okrem toho skontrolujte aj tlak vzduchu v pneumatikách vrátane rezervy a podľa potreby ich nafúkajte. Odporúčaný tlak nájdete v návode na obsluhu vášho auta alebo na nálepke na dverách vodiča. Myslite na to, že ak pôjdete na dovolenku nabalení, hodnota tlaku pri plne zaťaženom aute by mala byť o 10-15 % vyššia oproti hodnote odporúčanej výrobcom auta.

Nemenej dôležitá vec je, aby všetky svetlá dobre svietili. Na reflektoroch sa časom usádza prach a znižuje sa tým viditeľnosť vozidla. Hlavné svetlá auta je potrebné vyčistiť raz za 2-3 roky. Svetlá, ktoré už nesvietia, je nutné vymeniť. Ak ste zruční, môžete si ich vymeniť aj sami. Je dobré, ak si pred dlhou cestou kúpite do zásoby set náhradných žiaroviek k typu vášho auta.

Ostatné náležitosti ako sú napríklad riadenie, stav bŕzd alebo stav zavesenia a geometria, zverte do rúk odborníkom v autoservise.

Pohodlie a bezpečnosť

V prvom rade sa uistite, že máte v aute výstražný trojuholník a reflexné vesty. Skontrolujte i stav autolekárničky a doplňte, čo chýba.

Nie je nič horšie, ako keď cestujete v teple a nefunguje vám klimatizácia. Teplo v kabíne auta je nebezpečné najmä pre vodiča, keďže ho unavuje a znižuje sa tak jeho pozornosť aj reakčný čas. Preto určite zabezpečte, aby klimatizácia fungovala počas celej cesty. 

Takisto majte k dispozícii základné nástroje ako kľúč na kolesá a zdvihák a je dobré, ak máte v rezerve už spomínané žiarovky a aj poistky.

Dokumenty

Dôležité je mať v poriadku okrem auta samotného i papiere, ktoré nevyhnutne potrebujete k jeho užívaniu. Skontrolujte preto platnosť vášho vodičského preukazu, technického preukazu, poistenia a zelenej karty. Uložte si ich vždy na také miesto, aby ste ich bez problémov našli, keď to bude potrebné.

Čo ak do vás niekto ťukne?

Predstavte si situáciu, že sa vaše auto stane súčasťou dopravnej nehody. Príde to ako naschvál práve vtedy, keď auto potrebujete najviac. Nové pripoistenie Zapožičanie náhradného vozidla v produkte AutoMat vám kryje náklady na prenájom náhradného vozidla, pokiaľ ide o poistnú udalosť a to vaše musí ísť do servisu. Toto pripoistenie platí, aj keď k havárii dôjde v zahraničí, a to v rámci celej Európskej únie.


Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám