Cestovanie

Je vám zima? Cestujte do exotiky

16. 01. 2024
Kooperativa
10 minút
Je vám zima? Cestujte do exotiky

Na Slovensku udreli mrazy a vy sa neviete zohriať? Moderná doba, našťastie, ponúka veľa možností, kde stráviť zimnú dovolenku v teple, plavkách a drinkom v ruke.

Ak patríte k tým, ktorí si svoju zimnú dovolenku predstavujú inak ako na lyžiarskom svahu, potom sú tieto tipy na exotické destinácie určené pre vás. So snehom sa tu nestretnete, práve naopak, potešia vás vysoké teploty a nádherné pláže, kde sa môžete okúpať.

Mexiko

Do Mexika je vo všeobecnosti najlepší čas na cestovanie medzi novembrom a aprílom, kedy tam prší najmenej. Najznámejšia pláž medzi turistami je Cancún. Je tu najviac hotelových rezortov a párty. Cancún ponúka viac aktivít a výletov ako ktorákoľvek iná oblasť v Mexiku. Môžete tu vyskúšať množstvo vodných aktivít ako šnorchlovanie, potápanie, cenotes, parasailing, vodné lyžovanie, katamarány, paddleboarding a mnoho ďalšieho. Ak však hľadáte niečo lacnejšie a menej navštevované turistami, čítajte ďalej.

Turisticky atraktívny, ale nie až tak preplnený, sa stal aj ostrov Holbox. Ešte pred 11 rokmi to bol celkom neznámy ostrov, kde nebolo pomaly žiadne ubytovanie, voda či elektrina. Dnes tu nájdete ubytovanie ľahko, pozdĺž celej pláže sú hotely a apartmány. Na ostrov sa dostanete trajektom z mesta Chiquila. Prenájom auta je tu zbytočný, pretože autá na ostrove nesmú jazdiť a museli by ste ho odparkovať na parkovisku. Ľudia sa tu premávajú na motorkách, štvorkolkách a bicykloch. Štvorkolku si môžete zavolať aj ako taxík. Je potrebné rátať s tým, že takmer všade na ostrove sa platí hotovosťou.

Okrem ležania na pláži sa dajú aj na Holboxe stráviť chvíle príjemnými aktivitami - napríklad si môžete požičať bicykle a odviezť sa na Punta Coco na západnom cípe ostrova, kde je krásna pláž a dobrý plážový bar. Ak ostanete na pláži po západe slnka, dá sa tu pozorovať svietiaci planktón. Ďalšou skvelou plážou je Punta Mosquito, ktorá je známa tým, že sa tam okrem iného nachádzajú plameniaky.

Čo sa týka gastro zážitkov, typickým mexickým jedlom sú kukuričné tortilly alebo tacos, ktoré sa predtým používali ako chlieb a dnes sa plnia rôznymi zmesami mäsa, fazule a inej zeleniny. V mexických reštauráciách vám najčastejšie naservírujú hovädzie mäso, no sú dostupné aj iné varianty. Zaujímavosťou je, že pokiaľ si objednáte pivo, naservírujú vám ho s limetkou, soľou a slamkou. Ich tradičným drinkom je nealkoholický nápoj sangrita, ktorý obsahuje čerstvú paradajkovú šťavu, pomarančovú a citrónovú šťavu s chilli.

Maldivy

Najvhodnejší čas cestovať do tejto obľúbenej destinácie je medzi decembrom a aprílom, kedy je obdobie sucha. Teplota vody sa vtedy pohybuje okolo 25 ºC. Súostrovie Maldivy sa radí medzi najluxusnejšie cestovateľské destinácie. Jej belostné pláže a bohatý podmorský svet uchvacujú turistov z celého sveta. Preto je táto krajina považovaná za jednu z najlepších lokalít na šnorchlovanie a potápanie na svete. Môžete si tu zašnorchlovať dokonca aj so žralokmi. Ničoho sa ale nebojte, ide o neškodné žraloky fúzaté alebo žraloky veľrybie, ktoré neútočia na človeka.

Na Maledivách sú nádherné pieskové pláže s tyrkysovým morom všade, kam sa pozriete. Odporúčame napríklad pláž Reethi na ostrove Fonimagoodhoo. Dostať sa sem môžete priamo z hlavného mesta Maldív Male lietadlom a člnom alebo hydroplánom. Čerešničkou na torte je svetielkujúca pláž, čo spôsobuje vzácny druh rias. Nádherné pláže nájdete aj na ostrove Cocoa v Južnom Malé Atole. Sú tu veľmi dobré podmienky na plachtenie na katamaráne, ale aj windsurfing, surfing, potápanie a iné vodné športy. 

Určite stojí za to ochutnať aj pravú maldivskú kuchyňu, ktorá je inšpirovaná srílanskou a indickou kuchyňou. Kvôli náboženstvu je zakázaný dovoz a konzumácia bravčového mäsa. To vám ale určite nebude chýbať, keďže budete mať na výber množstvo rýb a morských plodov. Okrem toho v jedálničku maldivčanov kraľujú aj kokos, mango a ananás. Ich národným jedlom je Maashuni, čo je zmes nastrúhaného kokosu, tuniaka, šalotky a chilli podávaná s tradičnými plackami. Pitie alkoholu je tu povolené len v hotelových rezortoch, domáci pijú čaje, silnú kávu alebo ovocné šťavy.

Na Maldivách nájdete najväčší počet podvodných reštaurácií. Vychutnávať si jedlo v spoločnosti rýb a morských živočíchov dodáva zaujímavú a jedinečnú atmosféru. Odporúčame reštauráciu Ithaa Undersea Restaurant, ktorá bola aj prvou otvorenou reštauráciou svojho druhu na Maldivách. 

Seychely

Najlepší čas na návštevu Seychel je medzi aprílom a májom alebo októbrom a novembrom, pretože sú to pokojnejšie obdobia medzi dvoma pasátmi, ktoré každý rok zasiahnu ostrov. Seychely tvorí dokopy 115 ostrovov. Žije tam veľmi málo domorodcov, celkovo 95 tisíc obyvateľov, väčšinou obývajú ostrovy Praslin, Mahé a La Digue. 

Seychely sú známe tým, že majú najkrajšie pláže sveta, piesok je biely, more číre a všade naokolo je krásna zelená príroda. Pri ich návšteve určite neprehliadnete kokosové palmy, ktoré majú najväčšie plody na svete - jeden kokosový orech váži pokojne aj 40 kíl. Odporúčame pozrieť si aj najstaršie korytnačky na svete, ktoré sú fakt obrovské. Stretnete ich napríklad na ostrove La Digue. Tu nájdete aj najfotografovanejšiu pláž sveta - Anse Source d'Argent, ktorú stojí za to vidieť. Lepšie sa ale okúpete v Beau Vallon na ostrove Mahé. Ďalšia krásna pláž Anse Georgette sa nachádza na ostrove Praslin.

Seyschelská kuchyňa je spojením kuchýň Afriky, Francúzska, Číny a Indie. Sú v nej výrazne zastúpené koreniny ako koriander, zázvor alebo citrónová tráva. Ak hľadáte tradičné seychelské jedlo, určite navštívte reštauráciu Marie Antoinette. Nachádza sa na okraji centra hlavného mesta Victoria a jej jedálny lístok nebol zmenený od jej otvorenia v roku 1972. Nájdete tu všetky kreolské klasické jedlá, medzi nimi aj netopierie kari.

Bez poistenia ani na krok

Pokiaľ sme vás inšpirovali k vybratiu vašej dovolenkovej destinácie a rozhodnete sa cestovať, určite nezabudnite na cestovné poistenie. K cestovnému poisteniu MARCO POLO ponúkame rôzne možnosti krytia, stačí sa pozrieť na náš prehľad balíkov a zvoliť si balík, ktorý sa najviac hodí k vašej ceste. Medzi naše služby, ktoré už máte v cene, patrí napríklad refundácia pri zrušení letu. Je však možné aj rozšíriť si poistné krytie o viaceré pripoistenia. Obľúbené je napríklad pripoistenie Storno zájazdu, ktoré kryje aj ubytovacie služby cez rezervačný portál Booking.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám