Cestovanie

Nielen hrady a kopce: objavte netradičné krásy Slovenska

15. 06. 2023
Kooperativa
4 minúty
Nielen hrady a kopce: objavte netradičné krásy Slovenska

Prečo sa tlačiť v radoch na otrepané miesta a povrchné atrakcie, keď môžete objaviť tajuplné miesta, ktorých krása vám vyrazí dych a užijete si ich bez davov všadeprítomných turistov?

Hrady, kopce, jaskyne či jazerá už pozná každý. Čoraz viac ľudí sa na výletoch chce vyhnúť davom dovolenkárov a povrchným atrakciám určeným akurát tak na vyťahovanie peňazí z vrecka. Toto sú najzaujímavejšie krásy Slovenska, ktorých objavovanie si naozaj vychutnáte.

Tajuplný tunel, ktorým nikdy neprešiel vlak

Cestou z Revúcej do Jelšavy stačí odbočiť pri majestátnej magnezitke, ktorá aj samotná pripomína krajinu z inej planéty. Z Magnezitoviec vás cesta zavedie do lesa, v ktorom stačí prejsť kúsok pešo a prídete k mysteriózne pôsobiacemu Koprášskému tunelu, ktorým nikdy neprešiel žiaden vlak. Postavili ho tu v neslávnej ére Slovenského štátu, aby prepojili železničné trasy poprerušované stratou územia a než ho stihli dokončiť, Druhá svetová vojna skončila a opäť bol zbytočný. Dnes viete s dobrou obuvou tunelom prejsť až do Slavošoviec, čím zároveň prekročíte hranicu medzi Banskobystrickým a Košickým krajom.

Aj staré továrne môžu patriť medzi krásy Slovenska

Ruiny hradov sú pre niektorých nuda, ale čo taká ruina železiarenskej továrne z roku 1836? Františkovu hutu nájdete na Orave, pri hlavnej ceste medzi Podbielom a Oravským Bielym Potokom. Už na prvý pohľad sa jedná o impozantnú stavbu v klasicistickom štýle, ktorá patrí medzi najzaujímavejšie krásy Slovenska a je právom vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Zaujímavé je, že napriek tomu, že sa stavba zachovala takmer dve storočia v pozoruhodnom stave, nikdy nebola dostavaná.

Dve krásy Slovenska, ktoré si užijete dvomi spôsobmi

Medzi najzaujímavejšie krásy Slovenska patria určite starodávne železničné viadukty. Väčšina z nich sa stále používa, čo znamená, že si ich viete užiť nielen pohľadom z diaľky, ale aj priamo v akcií - stačí si kúpiť lístok na vláčik, ktorý po nich premáva. Najznámejším viaduktom, ktorý dnes už láka množstvo turistov túžiacich po krásnej fotke na instagram, je Chmarošský v Telgárte, ktorý je zároveň súčasťou tzv. “telgártskej slučky”, pozoruhodného železničného riešenia stúpajúcej trasy. Pastvou pre oči a fascinujúcim dielom je ale aj menej známy Hanušovský viadukt v Hanušovciach nad Topľou.

Baťovské domčeky, pri ktorých neuveríte, že ste na Slovensku

Pod obytnou architektúrou pre široké masy si na Slovensku predstavíme skôr nevábne socialistické paneláky, no nie vždy platilo, že to má v prvom rade slúžiť a nie vyzerať. Na Slovensku máme hneď dve “baťovské štvrte”, vo Svite a v Partizánskom, ktoré boli postavené ako domovy pre robotníkov obuvníckych tovární značky Baťa za prvej Československej republiky. Dnes už je ťažšie nájsť v týchto štvrtiach domčeky v pôvodnom stave bez prístavieb či zateplení, no keď ich nájdete, bude to, ako keby ste sa teleportovali niekam do Anglicka.

Nezáleží, či budete objavovať známe alebo neznáme krásy Slovenska, ani či pôjdete autom, pešo, či na bicykli. Vždy sa uistite, že máte uzavreté poistenie Objavuj Slovensko od poisťovne Kooperativa, s ktorým si ich všetky užijete predovšetkým bezstarostne a dobre zabezpečení.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám