Cestovanie

Objavujte Slovensko z výšky

04. 06. 2024
Kooperativa
5 minút
Objavujte Slovensko z výšky

Vo svete populárna, na Slovensku si tiež postupne nachádza svojich priaznivcov. Via ferrata, zlatá stredná cesta medzi turistikou a horolezectvom.

Via ferrata znamená po taliansky „železná cesta“. Je to typ turistickej trasy, ktorá je náročnejšia a využíva oceľové lano pripevnené o skalu a iné umelé prvky. Jej história siaha do obdobia prvej svetovej vojny. Vtedy sa ale ferraty nebudovali kvôli zábave, ale aby mali vojaci lepší priechod horskými úsekmi. Na Slovensku ich nemáme veľa, ale niektoré z nich stojí za to prejsť.

Pri prechádzaní ferratovej trasy by ste vždy mali mať ferratový set. Ten sa skladá z helmy, tlmiča pádu, ferratového úväzu a rukavíc. Ideálna je aj ferratová obuv. Ak nemáte vlastnú výstroj, môžete si ju požičať v požičovni.

Via ferrata Priečne sedlo

Táto ferrata vo Vysokých Tatrách patrí k tým novším a je prvou vysokohorskou ferratou na Slovensku. Bola postavená vďaka Klubu slovenských turistov. Trasa je jednosmerná, prechodom z Malej Studenej doliny (Téryho chata) sa dostanete do Veľkej Studenej doliny (Zbojnícka chata). Ak nemáte ferratový set, požičajú vám ho v Starom Smokovci.

Odporúčame vyraziť skoro ráno, pretože trasa tam a naspäť vám zaberie spolu asi 9 hodín. Trasa je pre malé deti dosť náročná a celkovo sa odporúča fyzicky zdatnejším osobám. Aj keď výstup ferratou je relatívne krátky, po zaistenej časti vám to zaberie asi polhodinu, majte na pamäti, že celý okruh z Hrebienka je náročný. Ak sa vydáte na túto trasu, spolu prejdete 22 kilometrov a 1 300 výškových metrov.

Via ferrata Dve Veže - Liptovské Revúce

Via ferrata na Liptove je spleťou až deviatich ferratových trás rôznych obtiažností. Tiahnu sa po troch skalnatých vežiach z vápenca. Trasy sú pomerne krátke a dobre zaistené. Ferrata Dve Veže sa nachádza asi 4 km od rezortu Gothal, smerom na susediacu dedinu Liptovské Revúce. Keď vyjdete na úplný vrchol ferraty, môžete sa kochať výhľadom na okolité vrchy Nízkych Tatier (Malý Zvolen, Končitá, Čierna Hora), Veľkej Fatry (Krížna, Frčkov) a aj na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, ktoré oddeľuje rieka Revúca.

Ferratu Dve Veže ocenia začínajúci lezci, ale aj tí pokročilejší. Môžete ju navštíviť v období od 15.6. do 31.1. bežného roka. Pohyb je povolený v dennom čase od hodiny po východe slnka do hodiny pred západom slnka. Ferratový set, ktorý budete potrebovať pri výstupe, si môžete zapožičať na recepcii v rezorte Gothal.

Via ferrata na Skalke

Pri Kremnici je takisto vybudovaná sieť ferratových trás. Ponúkajú rôzne stupne obtiažnosti, niektoré z nich vhodné aj pre rodiny s deťmi. Pred výstupom na ferraty je potrebné vedieť, že ferratový set je povinnou výbavou, bez ktorej je vstup zakázaný. Výstroj na via ferraty si môžete požičať v Relax centre na Skalke.

Na Skalke sa môžete prejsť po najdlhšom ferratovom moste na Slovensku s celkovou dĺžkou 78 metrov a miestami výškou až 45 metrov. Skalka má naozaj čo ponúknuť, svedčí o tom viacero atrakcií, napríklad aj najťažšia ferratová cesta F-ÚHA alebo pavúčia sieť s výškou takmer 37 metrov.

Pripoistenie rizikových športov

Každý správny turista vie, že okrem vody a lepeňáku v batohu by mal mať vybavené cestovné poistenie. S naším cestovným poistením Objavuj Slovensko sa môžete pripoistiť aj na rizikové športy, vrátane tých súťažne vykonávaných. Okrem spomínanej via ferraty pripoistenie zahŕňa aj aktivity ako napríklad vodný paragliding, rekreačné jazdectvo, parašutizmus, bungee jumping, downhill, cyklokros a podobne.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám