Cestovanie

Roadtrip po Slovensku: Takto môže vyzerať vaša dokonalá trasa

24. 08. 2023
Kooperativa
5 minút
Roadtrip po Slovensku: Takto môže vyzerať vaša dokonalá trasa

Nudí vás tráviť každý deň v rovnakom rezorte, pri rovnakom bazéne a s rovnakým jedlom? Nastal čas prebudiť v sebe opäť spontánneho dobrodruha a objaviť kúzlo roadtripu.

Slovensko je ako stvorené pre spontánny výlet autom. Ponúka pestré množstvo scenérií a terénov, za posledné roky rapídne zlepšilo kvalitu ciest a je akurát veľké, takže aj keď kompletne odignorujete mapy a navigácie, z ktoréhokoľvek miesta sa behom dňa dostanete naspäť domov. Kadiaľ ísť, čo hľadať a ako si roadtrip po Slovensku najlepšie vychutnať?

Roadtrip po Slovensku: Zastávka č.1
Ak na roadtrip vyrážate zo Západného Slovenska, ako prvú zastávku dajte určite Partizánske, ktoré ukrýva jedinečný príbeh architektúry a urbanizmu. Zájdite si pozrieť továrenskú štvrť na severe mesta, v industriálnom prostredí starých baťovských fabrík tu nájdete aj novopostavený oddychový areál Osemdesiatka. V centre mesta nevynechajte štvrť pôvodných baťovských domčekov, či urbanisticky pôsobivé hlavné námestie s funkcionalistickým kostolom architekta Vladimíra Karfíka. Na opačnom konci námestia je skvelá kaviareň Kultúry Coffee a kúsok za ňou legendárne langoše, ktoré v Patrizánskom volajú “osúchy”.

Druhá zastávka: Gemer
V jednom z najkrajších a stále málo objavených kútov Slovenska určite nevynechajte kaštieľ Betliar spätý so slávnou cisárovnou Sissi, okolo ktorého je aj celkom dobrá gastronómia v bistre 1881 či reštaurácii Barónka. V obci Štítnik zase nájdete kostol, ktorého súčasná sakristia je pôvodný kostol ešte z 13. storočia. V samotnej Rožňave je obľúbeným miestom kultúrne centrum Kláštor, v ktorom sa konajú koncerty a kultúrne podujatia a dá sa tu aj prespať v štýlovom ubytovaní.

Dobrodruhovia alebo nie, pre každý roadtrip po Slovensku platí, že naň nesmiete vyraziť nepoistení. Pri výletoch autom využite nielen tuzemské cestovné poistenie Objavuj Slovensko, ktoré vás zabezpečí v prípade tradičných cestovateľských malérov. Určite si skontrolujte aj to, ako ste na tom s autopoistením a či je to vaše naozaj flexibilné vyskladané aj pre cesty do neznáma.

Zastávka č. 3 najmä pre dobrodruhov: Poloniny
Najmenej známy slovenský národný park je presne taký, ako si ho predstavujete: očarí vás panenská príroda, aj nádherné drevené rusínske kostolíky. Určite zájdite až do Novej Sedlice, z ktorej si viete urobiť túru na najvýchodnejší bod Slovenska, ale aj odfotiť sa pri chalúpke deduška Večerníčka. Ak bude čistá obloha, po zotmení svoj roadtrip po Slovensku namierte na lúku nad obcou Runina. Ide o jedno z najtmavších miest Slovenska, z ktorého sa v noci dá pozorovať nočná obloha, akú poznáte iba zo sci-fi filmov o vesmíre.

Roadtrip po Slovensku, zastávka č.4: Juh
Cestou naspäť na západ sa zastavte v Telgárte, v ktorom ľudia obdivujú impozantný Chmarošský viadukt či priamo z lokálneho vláčiku aj telgártsku slučku. Priamo oproti viaduktu je štýlová kaviareň Depo Café priamo vo vyradenom historickom vagóne. Pokračujte ďalej do známeho vinárskeho regiónu okolo Strekova, v ktorom nájdete viacero vinárstiev. Dobrý roadtrip treba zakončiť výnimočnou gastronómiou, vydať sa môžete na sever do Sýpky u Ludvíka pri Bábe, alebo na juh do Bazzi bistra v Hamuliakove, od ktorého sa môžete prejsť popri Dunaju k nenápadnej rozhľadni ideálnej na pozorovanie dunajského vtáctva.

Cestovanie

Potrebujete
pomôcť?

Telefonický kontakt
+421 2 5729 9999
E-mailový kontakt
Napíšte nám